Türk Sağlık – Sen Aydın Şubesi Başkanı Hüseyin Doğan, “Milletimize şifa dağıtan, fedakâr bir mesleğin cefakâr mensupları Ebe ve Hemşirelerimizin 21-28 Nisan ve 12-18 Mayıs Ebeler ve Hemşireler Haftası kutlu olsun. Milletimiz ne zaman bir sıkıntı yaşasa Ebe ve hemşirelerimizin, sağlık çalışanlarımızın kahramanlıklarına şahit olmuşuzdur” ifadelerini kullandı. 

İçişleri Bakanı Yerlikaya: Adıyaman'da depremzedeler için yaklaşık 64 bin 500 konut yapılacak İçişleri Bakanı Yerlikaya: Adıyaman'da depremzedeler için yaklaşık 64 bin 500 konut yapılacak

Doğan, açıklamasında, “Pandemide hayatını ortaya koyup feda edercesine verilen mücadele, Türkiye’yi derinden etkileyene depremde gecesini gündüzüne katarak zor koşullarda sağlık hizmeti üretmeleri bunun en somut örnekleridir. Millet ve memleket adına her zaman göreve hazır olanların çalışma hayatından bekledikleri ise sadece hak ettikleri ekonomik şartlara kavuşmak, daha iyi ve verimli hizmet sunabilecekleri bir çalışma ortamında hizmet üretmektir.

Ekonomik koşullarda günümüz şartlarına süratle uygun hale getirilmeli, ücretler uzmanlık gerektiren işin hakkını verecek seviyeye mutlaka çıkartılmalıdır. Aşırı bir iş yükü vardır bunun önüne geçilmeli istihdam planlı bir şekilde arttırılmalıdır. İcap nöbeti ücreti, fazla çalışma gibi her görevin mutlaka ekonomik olarak karşılığı teslim edilmelidir. Ebe ve Hemşirelerin kurum içinde kendileri ile ilgili yönetici görevlerine objektif bir şekilde atanmaları sağlanmalıdır. Mobbing sonlandırılmalı ve bunu yapanlar cezalandırılmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

“TALEPLERİMİZ MAKÛL VE GERÇEKÇİ”

Doğan, şu görüşleri aktardı:

“Aile ve sosyal yaşamlarına katkısı olması için hastanelerde kreşler açılmalı 7/24 hizmet vermelidir. İşe geliş gidişlerde ulaşımla ilgili sıkıntılar çözülmelidir. Ebe ve Hemşirelik Kanunu açık ve net şekilde düzenlenmelidir. Taleplerimiz makul, haklı ve gerçekçidir. Çalışanların penceresinden bakarak sıkıntıları dile getiriyoruz. Kazanana kadar da mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi herkese ilan ediyoruz. Önemli gün ve haftaların bayram tadında geçmesinin yolunun sağlık çalışanların taleplerinin hayata geçirildikten sonra olacağını ısrarla vurguluyoruz. Bu düşüncelerle fedakârlık gerektiren mesleğin cefakâr çalışanları olan tüm Ebe ve hemşire arkadaşlarımızın 21-28 Nisan ile 12-18 Mayıs Ebe ve Hemşireler Haftasını kutluyor, sorunların çözülmesinde adımların atıldığı bir hafta olmasını temenni ediyoruz.” (HABER MERKEZİ)