Efeler Belediyesi, Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıldönümünde bir dizi etkinlik düzenledi. Saat 17.30’da Kozdibi Meydanı’ndan başlayan Kurtuluş Yürüyüşü, Köprülü Mahallesi’ndeki Efeler Tarih Evi önünde son buldu. Yürüyüşe Başkan Atay ve protokol üyeleri olmak üzere çok sayıda vatandaş katıldı. 

Efeler Tarih Evi’nin kapılarının açılmasından önce Efeler Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun tiyatro atölyesi eğitmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan, Yazar Ahmet Zeki Muslu’nun “Mor Cepkenliler” romanından uyarlama “Baltaköylü Kadınlar” adlı sokak tiyatrosu sahnelendi.

375178153_841572857336351_5938480889050907443_n

KENT BELLEĞİ GELECEĞE AKTARILACAK 

Açılış töreninde konuşan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Aydın’ın kurtuluşunu sizlerle birlikte kutladığımız için çok mutluyuz. Bu özel günde anlamlı bir açılış için bir araya geldi. Bu binayı, bu değerli proje için bağışlayan merhume Fatma Yaşar (Ayfer) Karanfil’i rahmetle anıyoruz. Ailesi adına Sayın Necla Büyükçoban ve yakınlarına da çok teşekkür ediyorum. Emeği geçenlere, gönüllü olarak bu güzelliğe el verenlere çok teşekkür ediyorum. 

Kıbrıs gazisi 43 yıldır günlük tutarak yaşadıklarını kayıt altına alıyor Kıbrıs gazisi 43 yıldır günlük tutarak yaşadıklarını kayıt altına alıyor

Efeler Tarih Evi, kentin belleğini hem dijital hem de çeşitli eşya ve objelerle gelecek nesillerin hizmetine sunan özgün bir yer oldu. Kendi alanlarında ilçemizde Kendi alanlarında ilçemiz için çok değerli hizmetleri olan hemşehrilerimizin anlatımlarından oluşan sözlü tarih kayıtlarımızı burada izleme olanağı olacak” dedi. 

“GECEMİZİ GÜNDÜZÜMÜZE KATIYORUZ” 

Belediye başkanlığındaki en mutlu günlerini yaşadığını dile getiren Atay, “Hepinize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Gerçekleştirdiğimiz her projenin sizler tarafından sahip çıkılması, sürdürülebilir olması çok önemlidir. Kentimize, Efeler’imize kalıcı eserler ve hizmetler sunmaya devam edeceğiz. Şunu özellikle vurgulamak istiyorum ki, bizim dedikoduyla işimiz olmaz. Dedikodu, çalışmayan ve iş üretmeyen insanların işidir. Ben ve ekibim gecesini gündüzüne katarak Efeler’e hizmet eden, çocuklardan gençlere, kadınlardan tüm vatandaşlarımıza kadar herkesin yaşamına dokunan hizmetleri hayata geçiriyoruz. Projelerimizi sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu. 

CUMHURİYETİN YÜZÜNCÜ YILINA ÖZEL PROJELER 

Konuşmasında önümüzdeki günlerde açılışı gerçekleştirilecek projelerden söz eden Atay, “11 Eylül’de yeni gündüz bakımevimizi açacağız. 20 Eylül’de yeni kitap kafemizi açacağız. 25 Eylül’de İmamköy’de yapımını tamamladığımız Doğa Otel’imizi açacağız. 29 Eylül’de Efeler’de ilk defa yapılacak olan 62 yazarın geleceği, geniş kapsamlı Kitap Günleri’ni düzenleyeceğiz. 29 Ekim’de, Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılı kutlamalarında tıpkı şimdi olduğu gibi kentimiz için çok önemli bir ilki gerçekleştireceğiz. Kuvayımillîye Anı Evi’ni hizmete açacağız ve Cumhuriyet’imizin 100’üncü yıl anıt heykelimizin açılışını yapacağız. Yörük Ali Efelerin, Albay Şefik Akerlerin Kuvayımillîye’nin kahramanlarını yaşatmak, aziz hatıralarını gelecek nesillerle buluşturmak bizler için gurur verici bir duygudur” diye konuştu.

IMG_7418

‘MARKA KENT’ VURGUSU 

Bir yerel yönetimi sıradanlıktan ayıran en önemli unsurun kentin tarihine, kültürüne, sanatına ve eğitimine yaptığı katkı olduğunu vurgulayan Atay, “Ne mutlu ki bu alanda fark yaratan öncü bir belediye olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sizler yanımda oldukça ve bizlere güç verdikçe Efeler’i marka bir kent yapma yolculuğumuz taçlanarak devam edecektir. Kurtuluşumuzun en büyük mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve sevgiyle anıyorum, Efeler Tarih Evi’mizin ilçemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. 

IMG_7399

“ÖMRÜMÜZÜN YARISI BU EVDE GEÇTİ” 

Evi bağışlayan aile adına konuşan Necla Büyükçoban ise “ Annemin 1942 yılında gelin olarak girdiği bu evde bizim de ömrümüzün yarısı geçti. Dolayısıyla üzerinden yıllar geçtikçe ev eskidi. Tadilat yapmak bu binamız için mutlaka gerekiyordu. Tadilat için belediyemize başvurduğumuz SİT alanı olduğunu ve tescilli bina olduğunu öğrendik. Bir çivi dahi çakamayacağımızı, eski haline uygun olarak yenileyebileceğimizi söylediler. Maddi manevi her türlü sorumluluğun bize ait olduğunu eklediler. Bu tür yerleri kamu kurumlarının onarıp halkın hizmetine açtığını öğrendik. Yararlı bir işte kullanılarak hemşehrilerimizin faydalanacağı bir hizmet olacağı için Efeler Belediyesi’ne bağışladık” dedi.  

TEŞEKKÜR ETTİ 

Büyükçoban, “Fatma Yaşar Karanfil’i Aydın’da kimse bu isimle tanımaz. Gelin olarak geldiğinde kayınvalidesi ona ‘Ayın feri gibi parlıyorsun’ senin adın Ayfer olsun demiş. Mahallenin Ayfer teyzesi olarak yaşadı. Tadilat başladığından bu yana çok mutluyuz. Adının yaşatılıyor olmasından dolayı çok sevinçliyiz. Açılışın Aydın’ın kurtuluş yıldönümüne denk getirilmesiyle unutulmaz bir gün yaşadık. Umarım, annem ve babamın da ruhları haberdar olmuştur. Ruhları şâd olsun. Başta Efeler Belediye Başkanımız Mehmet Fatih Atay olmak üzere yapımında ve düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkürler. Sağ olun” sözlerine yer verdi. 
 

IMG_7384

TARİHLE İÇ İÇE MAHALLE 

Köprülü Veysipaşa Mahallesi Muhtarı Murat Aksoy da “Köprülü Veysipaşa Mahallemiz, Efeler’in tarihi ve kültürel değerlerinin bulunduğu önemli bir yaşam merkezidir. Efeler Belediyemizin tarihi öneme sahip mekânları restore ederek böylesine anlamlı yerleri hizmete açmasından dolayı çok mutluyuz. Bizlerin her zaman yanında olan Belediye Başkanımız Mehmet Fatih Atay’ı yürekten kutluyor, Efeler Tarih Evimizin mahallemize hayırlı olmasını diliyorum” görüşlerini dile getirdi. 

Efeler Tarih Evi’ne katkı sağlayan Havva Çetintürk, Hüsniye Varhan ve Ertuğrul Özdemir’in de birer konuşma yaptığı açılış törenine, İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş ile İYİ Parti İl Başkanı Recep Taner de katıldı. (KIVANÇ UĞUR) 

IMG_7437