Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi tarafından 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler Güvenlik Günü nedeniyle Atatürk Kent Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunduktan sonra katılımcılara seslenen Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şubesi Başkanı Bayram Özen, “Beyaz bastonun macerası 1921 yılında Londra’da görme yetisini kaybeden fotoğraf sanatçısının bastonunu beyaza boyamasıyla başlıyor. Tabii bu zaman zarfında toplumda daha fazla farkındalık oluşması adına BM tarafından 1963 yılında her yılın 15 Ekim tarihi Beyaz Bastan Körler Güvenlik Günü olarak kutlanıyor. Beyaz baston bizler için özgürlük ve bağımsızlığın sembolüdür” dedi.

IMG_9705

“MÜFREDATA DERS KONMALI”

“Biz beyaz bastonumuzla yola çıktığımızda engellerle karşılaşıyoruz” diyen Özen, şöyle konuştu: “Engeli sadece kaldırımlara gelişigüzel konan eşyaları düşünmeyin. Engel deyince, kahrolası önyargılar da engel. En büyük engel toplumun önyargıları. Bunlar bizim mücadelemizde büyük zorluklara yol açıyor. Bir görme engelli, beyaz bastonunu kullandığında sokağa çıktığında, ‘Yavrum, yazık. Senin sahibin yok mu?’ yaklaşımıyla karşılaşıyor ya da eline para sıkıştırılmak isteniyor. İşte tüm bunların önlenmesi için MEB’in anaokulundan başlamak üzere müfredata engelliliğe dair ders programı koyması gerekiyor.”

Nazilli’nin acı kaybı Nazilli’nin acı kaybı

“ONUR KIRICI MUAMELE İSTEMİYORUZ”

Yaşamın tüm alanındaki engellerin kaldırılması gerektiğini vurgulayan Özen, “11 Ekim’de bir ayrımcı muameleyle karşılaştık. Toplu taşımada yaşadık bunu. 16 numaralı özel halk otobüsüne bindiğimizde – engellilerin ücretsiz seyahat hakkı var – bize yasal olarak tanınmış bir hak. Şoför, bize refakat eden arkadaşa dönerek, ‘Ücretini siz mi ödeyeceksiniz?’ dedi. Bakın bu bir yasal hak. Böylesi onur kırıcı muamelelerle karşılaşmak istemiyoruz” diyerek, bu konuda bilinçli ve duyarlı olunması çağrısında bulundu.

Basın açıklamasına dernek üyelerinin yanı sıra Aydın Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı İbrahim Gürdal, CHP İl Başkan Yardımcısı Orçun Akbulut ile CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Dinç de katıldı. (KIVANÇ UĞUR)