İş dünyası başta olmak üzere Aydın kamuoyu, havaalanı konusunda siyasîlerden icraat bekliyor.

Yaklaşan 14 Mayıs seçimleri öncesinde Aydın halkının siyasetçilerden temel beklentilerinden birisi, Çıldır Havaalanı’nın tarifeli uçuşlara açılarak, havayolu ulaşımı konusunda İzmir’e bağımlılığın ortadan kaldırılması.

Tepecik’te bulunan ve arazisi Çıldır ailesi tarafından havaalanı yapılmak üzere devlete bağışlanan Çıldır Havaalanı’ndan Aydınlıların yararlanması için yıllardır mücadele veriliyor. Bu kapsamda, Aydın Ticaret Odası (AYTO) öncülüğünde hazırlanan havaalanı raporu, 2017 yılında AYTO Başkanı Hakan Ülken tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulmuştu. 2018 seçimleri öncesinde son Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk Kent Meydanı’ndaki mitingde havaalanı sözü verirken, iktidar ve muhalefet partilerine mensup birçok siyasetçi de seçim dönemlerinde Çıldır Havaalanı’nın yolcu ve kargo taşımacılığına açılması konusunda vaatte bulunmuştu. Aradan geçen zamana karşın havaalanının tarifeli uçuşlara açılmaması, Aydınlıların İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na bağımlı kalmasına neden oluyor.

SAATLER ÖNCESİNDEN YOLA ÇIKIYORLAR

Uçağa binmek için saatler öncesinden yola çıkmak durumunda kalan Aydınlılar, özel şirketlere ait havaalanı servisleri veya demiryoluyla İzmir’e gitmek zorunda kalıyor. Haftanın belli günlerinde Aydın’dan İstanbul ve Ankara’ya uçak seferleri konması gerektiğini belirten vatandaşlar, Çıldır Havalimanı’nın yolcu ve kargo taşımacılığına açılmasının kent ekonomisine de olumlu yönde katkı sağlayacağı görüşünde.

VEKİLLER GÜÇ BİRLİĞİ YAPMALI

Vatandaşlar, 14 Mayıs’ta seçilecek Aydın milletvekillerinin bu konuda güç birliği yapması ve kalıcı sonuç alınması konusunda hemfikir.

Kuşadası geleceği geri dönüşümle korumada kararlı Kuşadası geleceği geri dönüşümle korumada kararlı

Öte yandan, uzmanlara göre, hâlihazırda Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi’nin faaliyet gösterdiği Çıldır Havaalanı’nda gerekli düzenlemelerin yapılarak yolcu ve kargo taşımacılığının gerçekleştirilmesi de mümkün. (KIVANÇ UĞUR)