Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki ambulansların hastaya yetişmek için trafikte geçirdiği zorlu anları görüntülendi,

Komuta merkezinden gelen hasta bilgisi üzerine Hasköy'deki istasyondan hızla harekete geçen acil sağlık ekipleri, en fazla 90 saniye içerisinde hazır olup yola çıkıyor. Fakat özellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerde hastaya yetişebilmek ve onu hastaneye ulaştırabilmek için zorlu bir mücadele veriliyor.

Kimi sürücüler siren sesini duydukları anda ambulansa yol verirken, kimileri ise duymazdan gelerek yolu açmamakta ısrar ediyor.

"Fermuar" sistemini tüm sürücülerin bilmesi gerekiyor

Acil sağlık ekiplerinin en büyük sıkıntılarından biri de ambulanslara yol vermek için en temel kural olan "fermuar" sistemini bazı sürücülerin bilmemesi ya da uygulamaması.

Kuru fasulyeci 97 yaşındaki "Hüseyin Amca" 65 yıldır tezgahından ayrılamıyor Kuru fasulyeci 97 yaşındaki "Hüseyin Amca" 65 yıldır tezgahından ayrılamıyor

İkiden fazla şeritli ve emniyet şeridi bulunmayan yollarda sağdaki araçların yolun sağına, soldakilerin ise yolun soluna yanaşarak orta kısımdan ambulansın geçişine yol vermesini sağlayan bu sistemi, trafikteki tüm sürücülerin uygulaması hayati önem taşıyor.

Hastalar için saniyelerle yarışan ambulanslar, trafikte yol vermeyen veya yolu doğru şekilde açmayan sürücüler nedeniyle bazen hastalara ulaşmakta güçlük çekiyor. Ayrıca hızla ilerleyebilmek için ambulansın arkasına takılan sürücüler de hem kendilerinin hem de diğer sürücülerin hayatını riske atıyor.

"Sireni duyduğu halde yol vermeyen çok fazla sürücüyle karşılaşıyoruz"

Bakanlık acil sağlık hizmetlerinde 9 yıldır paramedik olarak görev yapan 26 yaşındaki Sibel Aydın, trafikte özellikle mesai saatleri başlangıcı ve çıkışında zorlukla karşılaştıklarını söyledi.

Aydın, "Acil vakalara giderken trafikte sirenimiz açık ilerliyoruz ancak bunu görüp duymasına karşın ambulansa yol vermeyen çok fazla sürücüyle karşılaşıyoruz. Siren sesini duyduğu halde ısrarla önümüzde ilerleyen veya daha hızlı gitmek için ambulansın arkasına hızla takılıp kazalara sebep olan sürücüler olabiliyor. Bu durumlar ister istemez vakaya ulaşma süremizi geciktiriyor, hasta yakınlarının tepkisiyle karşılaştığımız olaylar yaşanıyor." diye konuştu. (AA)