Eylül ayı itibariyle Nazilli’deki kömür satışı yapan işletmelerde hareketlilik başladı. İşletme sahipleri tonlarca kömür alarak sezona hazırlanıyor. Kömür fiyatları halihazırda geçen kışın fiyatları düzeyinde seyretse de yüksek enflasyon sebebiyle kışa doğru yükselişe geçecek.

Değirmendere Mahallesi’ne 9 bin metrekare yeni yol daha Değirmendere Mahallesi’ne 9 bin metrekare yeni yol daha

Enflasyonun henüz kömür fiyatlarına yansımadığını ancak kışa doğru fiyatların yükseleceğini belirten işletme sahipleri kömür alacakları acele etmeleri konusunda uyarıyor.

WhatsApp Image 2023-09-14 at 12.55.19

KÖMÜR ALACAKLAR KIŞI BEKLEMESİN

Nazilli’de kömür satışı yapan işletme sahiplerinden Şennur Kömürcüoğlu dün itibariyle kömür almaya başladıklarını belirterek “Şu anda sobalık Soma imbat kömürünün tonu 5 bin 500 lira. Geçen sene bu zamanlar fiyatı 4 bin 500 civarındaydı. Halihazırdaki kömür fiyatlarındaki artış enflasyonun çok altında ama böyle kalmayacak. Kışa doğru fiyatlar enflasyon oranında yükselecek. Bu nedenle kömür almayı düşünenlerin kışı beklememelerinde fayda var” dedi.

WhatsApp Image 2023-09-14 at 12.55.21

FİYATLAR YÜKSELECEK

Bir diğer kömür işletmesi sahibi Murat Altunkaya da kışın fiyatların yükseleceğini hatırlatarak aynı uyarıyı yaptı. Altunkaya “Kömür fiyatları nisan mayıs aylarında talepteki düşüşe bağlı olarak biraz gerilemişti. Ama eylül ayı itibariyle geçen kışın fiyatlarına döndü. Halihazırda Aydın linyit kömürünün tonu 5 bin lira. Soma linyit şu an 5 bin 250 ama bir ay sonra 5 bin 500 liraya çıkacak. Bu fiyatlar geçen kışın fiyatları . Oysaki son bir yıl içinde enflasyon çok yüksek seyretti. Şu ana kadar dünyada kömüre talep düşük olduğu için fiyatlar böyle ama kışa doğru talep yükseldikçe enflasyonun da etkisiyle kömür fiyatları artacak. Bu bakımdan kömür alacak olanlar kışı beklemeden hemen almalılar. Biz zaten müşterilerimizi acele etmeleri konusunda uyarıyoruz. Kömür almayı düşünen vatandaşlara da aynısını tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu. (FİLİZ ÖZDEMİR)