AYRICALIKLI (!) ARAÇLAR

Bilindiği gibi kent içi trafiğinin en yoğun olduğu yerlerin başında Abide Kavşağı ve civarı geliyor.

Bu caddenin Atatürk Kent Meydanı kesiminde hem duraklama hem de park etme yasağı levhalarla hem de ışıklı uyarı levhalarıyla sürücülere bildiriliyor. Amma velakin durum böyle olmasına karşın bazı ayrıcalıklı (!) araç sürücüleri, hem duraklamanın hem de park etmenin yasak olduğu bu bölgeye otomobillerini bırakıp gidiyor.

Bu bölgede emniyete ait birtakım hizmet araçlarının görev gereği park edilmesini anlarım, buna itirazım yok. Ancak oradan gerek aracımla gerekse de yaya gelip geçerken sivil araçların da orada bulunduğunu gözlemliyorum.

***

Bu durum, Abide Kavşağı’ndan Hükümet Bulvarı güzergâhına akan trafiği olumsuz etkiliyor. Mesai giriş ve çıkış saatleri öncesinde zaten yoğun olan trafiğe bir de gelişigüzel park eden bu araçlar eklenince iş, içinden çıkılmaz bir hâl alıyor.

Her zaman söylüyorum. Trafik kültürünün en başında diğer sürücülere ve yayalara saygı duymak gelir. Park yasağı olan bir yere araç park edip, trafiği aksatmak hem diğer araç sürücülerine hem de topluma saygısızlıktır.

***

Trafik şube yetkililerinin de bu konuda daha duyarlı olup, duraklama ve park etme yasağı olan yerlere araçlarını park eden sürücülere gerekli cezai işlemi uygulaması toplumsal bir beklentidir.

Dilerim, birileri bu soruna el atar…