KONGREDEN İZLENİMLER

İYİ Parti Aydın İl Başkanlığı’nın Pazar günü gerçekleşen 3’üncü Olağan Kongresi’ni haberleştirmek üzere oradaydım.

Kongrede il başkanlığı için mevcut Başkan Recep Taner’le Efeler Belediye Meclis Üyesi Ahmet Ertürk’ün listeleri yarıştı. Taner’in beyaz listesi, Ertürk’ün mavi listesinden 43 oy daha fazla alarak 331 oyla seçimi kazandı.

Nezaket ortamında gerçekleşen kongrede herhangi bir taşkınlık yaşandığına tanık olmadım. Divan Başkanı Yasin Öztürk de toplantıyı gayet tarafsız bir şekilde yönetti. Adayların konuşma sırası kura çekimiyle belirlendi.

Bunun sonucunda ilk sözü alan Taner, konuşmasında ana eksen olarak yerel ve genel siyasetteki hedeflere vurgu yaptı, İYİ Parti’yi birinci yapma konusundaki hedeflerini yineledi.

Ahmet Ertürk ise siyasi hedeflerin yanı sıra, propaganda sürecinde şahsına yöneltilen suçlama ve eleştirilere de yanıt verdi. Fakat konuşmasının sonunda “Aşırıya kaçtıysam Recep Taner’den özür dilerim” diyerek, nezaket örneği sergilemeyi de ihmal etmedi.

***

Sandıklar açılıp, beyaz listenin kazandığı kesinleşince Taner’i tebrik edenler arasında Ertürk de vardı. Divan Başkanı Yasin Öztürk, Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Recep Taner ve Ahmet Ertürk el ele vererek delegeleri selamladı. Olgunluk ve sağduyu ortamında başlayan seçimler, aynı iklimin egemen olduğu ortamda son buldu.

“Kongre bitti şimdi çalışma zamanı” mesajı veren Taner, gerek beyaz listede gerek mavi listede, hangi tarafta olursa olsun tüm partili arkadaşlarını İYİ Parti’nin başarısı için çalışmaya davet etti. “Gizli toplantılara müsaade etmeyeceğim” diyerek de parti içi hizipleşmede bulunmak isteyenlere gayet açık ve net bir mesaj verdi.

***

Demokratik nezaket ortamında gerçekleşen kongrenin İYİ Parti’ye hayırlı olmasını dilerim. Siyaset sahnesinde tek adaylı, çekişmeden, rekabetten uzak, renksiz kongreleri gördükçe, İYİ Parti’nin çok adaylı ve demokratik rekabete dayalı kongrelerini “artı değer” olarak gördüğümü ve demokrasinin ilk önce aile içinden başlaması gerektiğini yeri gelmişken ifade etmekte yarar görüyorum.

Türk siyasetinde uygarca yarışların yaşandığı, kırıp dökmeden de rekabetin yapılabildiğinin gösterildiği bu gibi kongreleri daha çok görmek umuduyla…