Efeler Belediye Meclisi’nin Kasım ayı birinci toplantısı, Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay başkanlığında gerçekleşti. 

Gündemdeki maddelerin komisyonlara sevk edildiği toplantıda, geçtiğimiz günlerde Işıklı’daki KYK Yurdu’nda meydana gelen ve ADÜ öğrencisi Zeren Ertaş’ın vefatıyla sonuçlanın asansör kazası da gündeme geldi. 

Toplantının sonunda söz alan CHP’li üye Yüksel Macaroğlu, “Zeren Ertaş’a Allah’tan rahmet diliyoruz. Ailesine başsağlığı diliyoruz. Bu asansörlerin bakımıyla ilgili o gün meydandaydık. Çeşitli söylentiler var. Asansörün kırmızı etiketli olup çalıştırıldığı söyleniyor. Adanalı firmanın kontrolünde olduğu söyleniyor” dedi. 

Macaroğlu’na “Dedikoduyla konuşmayalım. Ne sormak istiyorsan söyle. Belediye meclis üyesisiniz. Belediyenin yetkilerini bilmeniz lazım” yanıtını veren Başkan Atay, “Ben belediye başkanı seçildiğimde Makine Mühendisleri Odası’nın denetim süresi bitmişti. Makine Mühendisleri Odası Temsilcisi İsmail Ece bana geldi, ‘lütfen bize bir dönem daha verin.’ Vermeyeceğimi söyledim. Nedenini sordu. ‘4 bin 872 tane asansör var. Geçen sene 930 tanesini denetlemişsiniz. Bir daha aynı şekilde yaparsanız kabul edememem’ dedim. Sorumluluk altına girmek istemediğimi söyledim” ifadelerini kullandı. 
Yaşanan gelişmeler üzerine Makine Mühendisleri Odası’nın genel merkez yöneticilerinin belediyeye geldiğini belirten Atay, bunun sonuncunda yine yeterli sayıda denetim yapılmayınca sözleşmeyi feshettiklerini bildirdi. 

Germencik’te içleri ısıtan dayanışma Germencik’te içleri ısıtan dayanışma

NAZİLLİ BELEDİYESİ DE AYNI FİRMAYA VERDİ 

Nazilli Belediyesi’nin de tıpkı Efeler Belediyesi gibi asansör denetim işini A sertifikalı aynı firmaya verdiğini dile getiren Atay, “Pandemi çıktı. O yıl pandemi olmasına rağmen 4 bin 700 tane denetim yapıldı. Geçen sene 7 bin 800 denetim yapıldı. Bu sene 10 aylık süreçte 7 bin 900 denetim yaptı. Olayın meydana geldiği asansörde hem temmuz hem eylül ayında denetim yapmış. Bir de hiç yapılmadığını düşünün. Ne oldurduk? Vicdanen rahatsız olmaz mıydık? Bir sorumluluğumuz olsa bizimle ilgili gereken yapılmaz mıydı? Bizim verdiğimiz şirket denetim yapıyor. Bu denetim sorumluluğunu yerine getirmiş” diye konuştu. (KIVANÇ UĞUR)