GÜNCEL

Büyükşehir’den bir milyarı aşan yatırım

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanvekili Evrim Karakoz, İl Koordinasyon Kurulu’ndaki sunumunda belediyenin yatırımlarını anlattı. Karakoz, “Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri ve ASKİ olarak toplam yatırım bedelimiz bir milyar 210 milyon 815 bin liradır” bilgisini verdi


Aydın Büyükşehir Belediye Başkanvekili Evrim Karakoz, Aydın İl Koordinasyon Kurulu’nun 2023 yılında gerçekleştirdiği ilk toplantıda yaptığı sunumda belediye tarafından gerçekleştirilen ve yapımı devam eden yatırımları anlattı.

Karakoz, Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ile Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği yatırımların toplam bedelinin bir milyar 210 milyon 815 bin lira olduğunu açıkladı.

FEN İŞLERİ YATIRIMLARI

Karakoz, konuşmasında, “Aydın Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı olarak Kuşadası ilçesinde bulunan kafe – restoran binalarının restorasyonu, kültür merkezi, otopark, çevre düzenlemesi ve park yapım işimiz bitti, 30 milyon 100 bin liraydı. Aydın’ın muhtelif cadde, bulvar ve mahalle yollarında altyapı ve üstyapı yapım işi bitti, 235 milyon liraydı. Nazilli yeraltı otopark yapım işi bitti, 19 milyon liraydı. Eski Aydın Tekstil Alanı içerisindeki tescilli binaların restorasyonu ve çevre düzenlemesi üçüncü etap yapım işi 73 milyon 400 bin liraydı, bitti” ifadelerini kullandı.

22 milyon lira tutarındaki Didim Kültür Merkezi yapım işinin sürdüğünü aktaran Karakoz, şöyle devam etti: “Efeler Mimar Sinan Parkı yapım işi 29 milyon 500 bin lira, devam ediyor. İncirliova’da kreş yapım işi 2 buçuk milyon lira, bitti. Kuşadası Çocuk Gelişim ve Otizm Merkezi yapım işi 5 milyon 500 bin lira, bitti. Nazilli yeraltı otoparkı ikmal inşaat yapım işi 10 milyon 500 bin lira, bitti. Söke yeraltı otopark yapım işi devam ediyor, 36 milyon 500 bin lira. Menfez, köprü genişletme yapım işi bitti, 6 milyon lira olmak üzere toplam Aydın Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı yatırım bedeli 470 milyon liradır.”

ASKİ YATIRIMLARI

ASKİ Genel Müdürlüğü’nün 27 yatırımının 12’sinin tamamlandığını, 15’inin ise devam ettiğini dile getiren Karakoz, şu bilgileri verdi:

“Devam eden işlerimizden örnekler vermek istiyorum. Kuşadası – Davutlar kanalizasyon hattı yapım işi 65 milyon lira. Davutlar kanalizasyon şebekesi yapım işi 12 milyon 50 bin lira. Aydın’ın muhtelif ilçe yollarına beton parkeyle onarım yapılması işi 5 milyon 600 bin lira. Bıyıklı grup içme suyu terfi hattı inşaatı yapım işi 7 milyon 400 bin lira. Koçarlı revize kanalizasyon ve Büyükdere Mahallesi kanalizasyon bağlantı hattı inşaatı işi 12 milyon 750 bin lira. Germencik Mursallı kanalizasyon ve içme suyu paket arıtma inşaatı 14 milyon 750 bin lira. Koçarlı atık su arıtma tesisi yapım işi 13 milyon 400 bin lira. Güllübahçe ilave kanalizasyon hattı yapımı 8 milyon lira. Buharkent kanalizasyon, yağmur suyu, içme suyu ve atık su arıtma tesisi 145 milyon lira. Nazilli Pirlibey Mahallesi kanalizasyon ve içme suyu yapım işi 25 milyon 500 bin lira. Söke Atburgazı – Tuzburgazı – Doğanbey içme suyu yapım işi 10 milyon lira. Söke Karakaya Mahallesi içme suyu hattı yapımı 2 milyon 680 bin lira. Didim Akbük, Fevzipaşa ve Denizköy mahalleleri kanalizasyon ve ana kuşaklama kolektörü inşaatı 169 milyon 750 bin lira, Söke kısmi kanalizasyon ve kolektör hattı, Savuca ve Yenidoğan mahalleleri kanalizasyon ve Sazlı Mahallesi kanalizasyon terfi hattı inşaatı 130 bin lira. Bunlar devam ediyor. ASKİ Genel Müdürlüğü olarak toplam yatırım bedelimiz 740 milyon 815 bin liradır.”

Karakoz, Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri ve ASKİ olarak uyguladıkları projelerin toplam yatırım bedellerinin bir milyar 210 milyon 815 bin lira olduğunu sözlerine ekledi.