GÜNCEL

Nazilli’de Uğur Mumcu anıldı

Eğitim İş ve Atatürkçü Düşünce Derneği Nazilli temsilcilikleri Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’nun katledilişinin 30. Yıldönümü dolayısıyla adını taşıyan parkta anma töreni düzenledi.

Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’nun katledilişinin üzerinden 30 yıl geçti. Eğitim İş ve Atatürkçü Düşünce Derneği Nazilli Temsilcilikleri Uğur Mumcu’nun katledilişinin 30. Yıldönümü dolayısıyla adını taşıyan parkta anma töreni düzenledi. Törene CHP Aydın eski il başkanı Ali Çankır, Nazilli İlçe Başkanı Serdar Alptekin, ADD Nazilli Şube Başkanı Şafakta Nalan Ayas, partililer ve dernek üyeleri katıldı. Uğur Mumcu’nun büstü önünde yapılan basın açıklamasını Eğitim İş Nazilli Temsilcisi Abdullah İçöz okudu.

TERÖRLE MÜCADELE VURGUSU YAPILDI

Basın açıklamasında özetle şu ifadelere yer verildi: “12 Mart faşizminin ''Sakıncalı Piyadesi'' Uğur Mumcu’nun özelleştirmeler ile ekonomik kaynaklarımızın peşkeş çekilmeye başlandığı, etnik ve dinsel kimliklerin ''demokratikleşme'' adı altında ortaya atıldığı bir süreçte katledilmesi sıradan bir terör saldırısı olamaz. Mumcu suikastının aradan geçen onca yıla rağmen aydınlatılmamış olması, davanın bilerek zaman aşımına itilmesi, cinayeti onun yazacaklarından korkan örgütlü kötülüğün el ele işlediğinin kanıtı olmuştur. Ne yazıktır ki bugün Türkiye, Mumcu'nun yaşadığı yıllardan çok farklı değildir. Değişen tek şey, cinayet metodunun yerini hapisle sindirme politikasının almış olmasıdır. Mumcu'nun yazdığı mafya-siyaset ilişkileri açısından da maalesef değişen çok bir şey yoktur.

Terör örgütlerinin emperyalist devletler tarafından nasıl beslendiği konusunda da Mumcu'nun yazdıklarından ders çıkarılmamış, hain terör örgütü PKK başta olmak üzere örgütlerle kimi zaman masaya oturulmuş, kimi zaman dış bağlantıları umursanmadan terörle mücadelede zaafiyetler gösterilmiştir.

TARİKAT DEVLET İLİŞKİSİNE DİKKAT ÇEKTİ

Mumcu'nun devlet gücünü elinde tutanların tarikatlarla çıkar ilişkileri kurmasının Türkiye'nin temel harcı olan laikliği bozacağına yönelik uyarıları da dikkate alınmamıştır. Ülkemiz, kanlı 15 Temmuz darbe girişimine rağmen "kandırılmaktan" usanmayan bir yönetimin, hala bürokrasiye tarikatlardan insan devşirdiği günlerden geçmektedir.

Bugün Uğur Mumcu gibi gerçeğin anlatıcılarına ihtiyaç duyuyorsak, hakikati ortaya çıkartmaya uğraşırken yargı sopasıyla sindirilmeye çalışılan gazetecilere sahip çıkmamız şarttır. Katledilişinin 30. yılında Uğur Mumcu'yu saygı, özlem ve minnetle anıyor, izindeki gazetecilere "İyi ki varsınız. Yanınızdayız" diyoruz.” Açıklamanın ardından törene katılanlar Mumcu’nun büstüne karanfil bıraktı.