GÜNCEL

Nazilli’de özel kutlama

Nazilli’de 3 Aralık Uluslararası Özel Çocuklar Günü dolayısıyla Nazilli Özel Eğitim Meslek Okulu’nda düzenlenen etkinlikler çerçevesinde özel çocuklar gün boyu gönüllerince eğlendi.

Nazilli’de 3 Aralık Uluslararası Özel Çocuklar Günü dolayısıyla Nazilli Özel Eğitim Meslek Okulu’nda etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Şimşek, Şube Müdürleri Latif Akgün, Mehmet Gediz, okul müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın hem işaret dili hem de sesli okunmasıyla başladı. Nazilli Rehberlik ve Araştırma merkezi Müdürlüğü tarafından ilkokullar arasında düzenlenen ‘Engelleri birlikte aşalım’ temalı resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Daha sonra öğrencilerin şiirlerini okumalarının ardından, öğrenciler arasında sandalye kapmaca, balon patlatma, terlikle takım yürüyüşü ve bowling yarışmaları gerçekleştirildi. Bunun yanında öğrencilere gün boyu yüz boyama, pamuk şeker ve etli pilav dağıtımı gibi ikramlar yapıldı. Son olarak okulun el sanatları atölyesi bölüm öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan ‘sıfır atık ve geri dönüşüm sergisi’ protokol üyeleri tarafından gezildi.

Günün anlam ve öneminin anlatıldığı konuşmayı yapan otizm sınıf öğretmeni Gizem Yılmaz “Günümüzde artık özel eğitim görmemek, duymamak, yürüyememek ya da başka bir fonksiyon kaybı değildir. Hem ülkemizde, hem de dünyada artık özel gereksinimin çevreden kaynaklı sorunlar olduğu kabul görmüştür. Özel eğitim, hayatın her alanının erişilebilir olarak düzenlenmemesi ve “sen bunu yapamazsın” şeklinde ortaya çıkan önyargılardır. Üstelik bizim bu taleplerimiz, sağlanmasını istediğimiz ayrıcalık ya da lütuflar da değildir. Bunlar, herkesle birlikte eşit ve adil bir ortamda yaşayabilmemiz için gerekli düzenlemelerdir ve hem ulusal, hem de uluslararası yasalarda var olan haklarımızdır. Çoğu yerde ve toplantıda duyarız: “Herkes bir engelli adayıdır” denir ve yapılan hizmetin bu nedenle hayata geçirildiği ima edilir. Çevremizdeki birçok kişi de bunu iyi niyetiyle söyler. Oysaki bu ve benzeri cümlelerin kullanılması doğru değildir. Bunlar düşüncesiz ve bencil cümlelerdir. Bu nedenle; yapılacak her düzenleme günün birinde özel gereksinimli olma ihtimaline karşı değil de, bireysel farklılıklar dikkate alınarak, toplumda yaşayan her bireyin hayatın her alanına eşit ve özgür bir şekilde erişimini sağlamak bakış açısıyla yapıldığında, daha iyi sonuçlar vermektedir” dedi.

FARKINDALIK VURGUSU YAPILDI

Türkiye’den engelli bireylere yönelik yapılan düzenlemelerin yeterli düzeyde olmadığını vurgulanırken “Bizler; kararlı bir şekilde durarak, ne istediğimizi bilerek, kimsenin “yapamazsın” önyargısına kulak asmayarak ve tüm zorluklara rağmen hayatın içerisinde daha çok yer alarak, içinde bulunduğumuz özel durumu durumunu ortadan kaldırabiliriz. 3 Aralık Dünya özel çocuklar Günü, kendi yapabileceklerimizin ve gücümüzün farkında olduğumuz bir geleceğe umutla bakabildiğimiz bir gün olsun” ifadelerine yer verildi.