Aydın'da 2 bin yıl öncesine ait lahit bulundu Aydın'da 2 bin yıl öncesine ait lahit bulundu

DSİ Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

“ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR”

Tarımsal üretim bağlamında Türkiye’nin önde gelen illerinden birisi olan Aydın’da makinalı çalışmaların aralıksız devam ettiğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, su kaynaklarının azalması, yağışların yeterince yağmaması nedeniyle Aydın’ın Söke Ovası’ndan geçmekte olan eski Menderes azmakları ve drenaj kanallarında depolama hacminin arttırılması için DSİ 21. Bölge Müdürlüğü tarafından çalışmalar aralıksız devam ettiğini açıkladı.

“YÜZDE 65 FİZİKİ GERÇEKLEŞME SAĞLANDI”

Bölgede çalışmalarına devam eden ekiplerin gün boyu sazlık ve topraklarla dolu yataklarda derinleştirme çalışmalarını titizlikle sürdürdüğüne değinen Genel Müdür Balta, “Yatakların temizlenmesi ile birlikte akan suyun, tarımsal sulamada en verimli şekilde kullanılması sağlanıyor. İş kapsamında 4 adet paletli ekskavatör iş makinası ile 4 milyon 53 bin 978 metreküp kazı gerçekleştirilmiş olup, yaklaşık yüzde 65 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır” ifadelerini kullandı. (MURAT TAN)