Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan kutlamalar Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, Garnizon Komutanı Topçu Albay Murat Tek ve Söke Belediye Başkanı Dr. Mustafa İberya Arıkan, Atatürk Anıtına çelenk sundular.

İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş’ında katıldığı Söke’deki kutlamalarda günün almam ve önemi ile ilgili bir konuşma yapan Söke Belediye Başkanı Dr. Mustafa İberya Arıkan, kurtuluş savaşının binlerce kahramanının sayesinde bugün burada olduklarını söyledi. 

35-1

Arıkan konuşmasını “Bugün güneş bir başka doğdu şehrimize. Bir başka gururla, bir başka huzurla açtık gözlerimizi yeni güne. Mustafa Kemal’in “özgürlük ve bağımsızlık” ışığı aydınlattı yüreklerimizi. Çünkü işgale karşı direnen efelerimizin, Kuvayı Milliye destanını yazdıkları bu tarihi toprakların, Söke’mizin kurtuluş bayramına uyandık bugün. Canımız gibi sevdiğimiz evimiz, şehrimiz Söke’nin kurtuluşunun 101. Yılı, Kurtuluş günümüz hepimize kutlu olsun! Özgürce yaşadığımız, gururla al bayrağımızı dalgalandırmamızı sağlayanları tabi ki unutmadık. Mangal Dağı’ndan, Metristepe’den, Duatepe’den, Kocatepe’den, Çiğil Tepe’den, Dumlupınar’dan Samsun’a coşkun bir sel gibi akıp bize özgürlüğümüzü getirenler sayesinde buradayız… “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” diyen Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle durmadan dinlenmeden, düşmanı önüne alıp koşanlar sayesinde buradayız. İsmet Paşa’nın, Fevzi Çakmak Paşa’nın, Kazım Karabekir Paşa’nın, Mürsel Paşa’nın, Fahrettin Paşa’nın, Yarbay Zeki’nin, Binbaşı Salih Bozok’un, Yüzbaşı Şerafettin’in ve adını buradan sayamadığım tüm kahraman komutanlarımızın sayesinde buradayız…” dedi. 

30

Seher Şengülü Yılmaz ve Feryat Bakan Söke’yi ziyaret etti Seher Şengülü Yılmaz ve Feryat Bakan Söke’yi ziyaret etti

Arıkan konuşmasında milli mücadelenin yerel kahramanlarını da şükran ve minnetle anarken, “Burada olmamızı sağlayan “Toprağın kara bağrında sıradağlar gibi duranların” olduğunu asla unutmayacağız ve unutulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. “Zafer Benimdir” diyenlerin ışığında, kahraman şehitlerimizin kanları ile sulanmış ilelebet kalacağımız bu topraklarda bugünü, her 6 Eylül’de daha çoşkulu kutlayacağız. Bu büyük mücadeleye önderlik eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, özgürlük mücadelesi uğruna canlarını veren aziz şehitlerimizi minnetle ve rahmetle anıyor; bu duygu ve düşüncelerle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Özgürlüğümüzü her hücremizde hissettiğimiz şanlı günümüzün 101. Yılı hepimize Kutlu olsun” şeklinde sözlerini sürdürdü. 

Söke Anadolu Lisesi öğrencileri Pelin Dönmez ve Serhat Aydın okudukları şiirleri ile büyük beğeni toplarlarken Söke’deki kutlamalar Halk Eğitim Merkezi ve Söke Belediyesi Halk Oyunları Ekiplerinin gösterileri ile sona erdi. (NECATİ MALDAR)

37