TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Germencik Mursallı Mahallesi’nde katıldığı incir hasadında yeni sezona ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Dünyada taze incir üretiminin yaklaşık yüzde 24’ünü gerçekleştiriyoruz” diyen Bayraktar, “Kuru incir üretiminin yüzde 55’ini Türkiye gerçekleştiriyor. Dünya incir ihracatına baktığımızda Türkiye yüzde 53’le dünyada en fazla ihracat yapan ülke konumunda. İncir üretiminin de arttığını görüyoruz. 2010’da 255 bin ton civarında olan incir üretimi bu sene 350 bin ton civarına gelmesini bekliyoruz. Kuru incir üretiminin 90 bin ton olmasını bekliyoruz” dedi.

“İNCİRİ ÇOK İYİ KORUMALIYIZ”

İncirin Türk tarımı için önemine dikkati çeken Bayraktar, şöyle konuştu: “İncir ekolojik üstünlüğe bağlı olduğumuz, dünya ticaretinde rakipsiz olduğumuz bir ürün. Ekolojik üstünlüğe bağlı olan ürünlerimizi çok iyi korumamız, gözümüzden sakınmamız lazım. Üretimini yaparken çok dikkatli olmamız lazım. Kalite ve standart fevkalade önemli.”

Nazilli Devlet Hastenesi’ne 4 yeni hekim atandı Nazilli Devlet Hastenesi’ne 4 yeni hekim atandı

TMO’NUN 2019’DAKİ ALIMINI ANIMSATTI

TMO’nun 2019’da incir alımı yaptığını anımsatan Bayraktar, “Fiyatların düşmesi halinde TMO’nun piyasaya girmesi ve incir alımı yapması bizden talep ediliyor. İncirin ihracatını genelde AB’ye yapıyoruz. Bunu dikkate alarak iyi tarım uygulamalarına ve organik tarıma önem vermemiz gerekiyor. Bunla ilgili çalışmaların, üretici eğitimlerinin yapılması gerekiyor.  Bu bölge üreticilerinin bir sıkıntısı var. İhracatta ilk yükleme tarihi geç açıklanıyor diyorlar ki, doğru. Geç açıklama, üreticileri mağdur ediyor. Bunun dışında incir, besin değeri açısından çok kıymetli bir ürün. Bu ürünün tanıtımını çok iyi yapmalıyız. Hem ülke insanımızın sağlıklı beslenmesi açısından hem de ihracatımızın artması bakımından çok önemli. Çünkü rakama baktığımızda 330 milyon dolar civarında ihracat yaptığımızı görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu rakamın artması mümkün” görüşlerini dile getirdi.

BEREKETLİ BİR SEZON DİLEDİ

Üreticilere bol ve bereketli bir hasat dileyen Bayraktar’a ziyaret sırasında Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Kendirlioğlu ile ilçe ziraat odası başkanları da eşlik etti. (KIVANÇ UĞUR)

feb8dfb6-0d6b-4d5e-82ee-353dec4930b3