Aydın Efeler’de 2014 yılında beldeyken kapatılarak mahalleye dönüşen Umurlu Mahallesi’nde vatandaşların organize ettiği Cumhuriyetin 100. Yılını kutlama töreni renkli görüntülere sahne oldu. Ellerinde Ayyıldız bayraklarla mahalledeki Atatürk Anıtı önünde toplanan vatandaşlar, Cumhuriyetin 100. Yılını coşkuyla kutladı.

“YAŞASIN CUMHURİYET”

İncirliova Kapalı Pazar Yeri’nde sorun çözüldü İncirliova Kapalı Pazar Yeri’nde sorun çözüldü

Kutlama törenine gencisinden yaşlısına çok sayıda vatandaş akın ederken, Atatürk Anıtı önünde konuşma yapan mahalle sakinlerinden Mehmet Vergili, “Bugün Cumhuriyetin 100. Yıldönümü. Cumhuriyeti kurmak için her aileden birer ikişer Şehit verilerek bu memleket kurtuldu. Emperyalizme karşı 7 düvele savaş verilerek Anadolu toprakları kurtuldu. Arkasından Cumhuriyetin oluşumuyla birlikte Dünya’daki medeni milletler içerisinde yerimizi almaya başladık. Cumhuriyetin 100. Yılını Umurlu Meydanı’nında toplanarak kutlamak istedik. Umurlu 130 yıllık bir beldedir. Cumhuriyetten sonra her sene Cumhuriyet Bayramı Umurlu’da kutlandı. Ne yazık ki Büyükşehir Yasası’ndan sonra Umurlu beldeyken resmi olarak mahalle statüsüne geldi. Bizim 130 yıllık belediye ve demokrasi kültürümüz var. İktidarlar gelir geçer ama Cumhuriyetin halkın iktidarı olarak yaşaması gerekiyor. Cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle anıyoruz. Yaşasın Cumhuriyet” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından vatandaşlar marşlar eşliğinde ellerindeki bayrakları sallayarak Cumhuriyet coşkusuna ortak oldu. (MURAT TAN)