Aydın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Üreticileri Derneği (AYUDER) öncülüğünde GR Events iş birliğiyle 20-25 Ekim tarihlerinde 2 Afrika Tarım-Gıda Tanıtım Zirvesi basın toplantısı Efeler’deki bir otelde yapıldı.  

"AYDINLI FİRMALARA ULUSLARARASI ALANDA KÖPRÜ OLMAK İSTİYORUZ"

Toplantı açılış konuşmasını yapan AYUDER Başkanı Tevfik Fikret Koca, Aydınlı firmaları uluslararası alanda daha görünür hale getirmek istediklerini belirtti. "Aydın için daha güzel şeyler yapmak istiyoruz. Aydınlı üreticileri derneğimiz çatısı altında buluşturmaya çalışıyoruz," diyen Koca, önemli firmaları dernek yönetimine katmayı ve daha önce gerçekleştirdikleri programları Aydın’a taşımayı hedeflediklerini ifade etti. 

Muğla'nın Milas ilçesinde çıkan orman yangını söndürüldü Muğla'nın Milas ilçesinde çıkan orman yangını söndürüldü

Koca; "Afrika ile ilgili Türkiye-Afrika iş forumu, konferanslar ve Kıbrıs, Özbekistan gibi ülkelerle ilgili programlar düzenleyeceğiz. İlk olarak GR Events'in Zeki Güvercin ile birlikte daha önce düzenlediğimiz Türkiye-Afrika İş Konferansı'nı gerçekleştirdik. Farklı sektörlerden 22 Afrikalı programa katıldı," şeklinde konuştu. 

I M G 8674

“AYDIN’I HERKESE TANITMALIYIZ” 

Aydın’ı marka şehir yapma yolunda öncü olmak istediklerini belirten Koca,  “Aydın’ı herkesin tanıması lazım. Aydın’ı herkese tanıtmamız lazım. Biz herhangi bir büyükelçiliğe gittiğimizde, Aydın’dan geliyoruz dediğimiz zaman, Aydın neresi diyorlar. İzmir’in yanı demek zorunda kalıyoruz. Aydın’ı bilmiyor insanlar. Aydın’ın nerde olduğunu bilmiyorlar. Mesela Aydın’a Uğur Soğutma firması var ama onun Aydınlı olduğunu bilmiyorlar. Yani çok büyük firmalarımız var tanıtımını yapmıyoruz. Aydın’ın tanıtımını yapmıyoruz. Aydın’ın lansmanını yapmıyoruz. Biz de burada öncü olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.  

GR Events Yönetim Kurulu Başkanı ve DEİK Türkiye-Senegal İş Konseyi Başkanı Zeki Güvercin, iki hafta önce Aydın’da AYUDER ile birlikte tarım ve gıda ile ilgili bir Afrika iş forumu gerçekleştirdiklerini, Senegal, Gine ve Togo’dan iş insanlarının katıldığını belirtti. Bu iş insanlarının Türkiye vizesi alıp Aydın’a gelmelerinin çok kıymetli olduğunu vurguladı. Gelecek program hakkında bilgi veren Güvercin, "20-25 Ekim tarihinde Senegal ve Cezayir başta olmak üzere 6 ülkenin Ticaret ve Tarım Bakanı’nın katılacağı bir tarım zirvesi düzenlemeye çalışıyoruz. Dün Cezayir Büyükelçisi başta olmak üzere 10’a yakın büyükelçiyle zirve hakkında bir toplantımız oldu," dedi. 

I M G 8673

“TÜRK MALINI KABUL ETTİRMELİYİZ” 

Afrika'da tarımın tam mekanize olmadığına dikkat çeken Güvercin, "Birçok şey elde yapılıyor. Dolayısıyla biz konvansiyonel tarımla daha rahat mesafe alabileceğimize inanıyoruz," dedi. Türk malının kalitesini kabul ettirmenin önemine vurgu yapan Güvercin, "Türkiye-Afrika çalışmalarında Türk malı iyidir fikrini kabul ettirme konusunda bir markalaşmayı önemsiyoruz," diye ekledi. 

Toplnatı basın mensuplarının sorularının yanıtlanmasıyla son buldu.

Toplantıya, AYUDER Başkanı Tevfik Fikret Koca, GR Events Yönetim Kurulu Başkanı ve DEİK Türkiye-Senegal İş Konseyi Başkanı Zeki Güvercin, AYUDER yönetimi, iş insanları ve basın mensupları katıldı. 

Aydın'da yapılacak bu zirve, şehrin ve Türk tarım ve gıda sektörünün uluslararası alanda daha da tanınması ve iş birliklerinin artırılması için büyük bir fırsat olarak görülüyor.

Muhabir: KÜBRA DİLARA YERLİKAYA