Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Merkezi Derslikler Binası önünde ADÜ Rektörü Prof. Dr Bülent Kent'in öncülüğünde başlayan kortej yürüyüşü, 15 Temmuz Şehitler Meydanı’na kadar devam etti. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Halk Oyunları Gösteri ve Yarışma Topluluğu’nun sergilediği “Halk Oyunları Gösterisi” beğeni ile izlendi.

Yusuf Öztunç sonsuzluğa uğurlandı Yusuf Öztunç sonsuzluğa uğurlandı

Kültürel ve sosyal olarak öğrencilerin gelişimi açısından festivalin taşıdığı öneme değinen Rektör Kent, bilimsel donanımın yanı sıra kültürel ve sosyal etkinliklere büyük önem verdiğini ifade etti.

27. ADÜFEST Kültür Sanat ve Spor Şenlikleri kapsamında gerçekleştirilen “ADÜ Gastronomi Festivali”nde; Turizm Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Didim Meslek Yüksekokulunun kurduğu stantların yanı sıra Aydın İl Jandarma Komutanlığı ile il ve ilçelerden katılımcıların kurduğu stantlar da yer aldı. 

Lez Fes

Yöresel lezzetlerin yer aldığı festivalde, Dilayda Bilge (Gurme Enginar) ve Mehmet Ferhat Kula Aydın-Gölhisar’da yetiştirilen enginarlardan “Enginar Carpaccio” ve “Enginar Topos” yemeklerini katılımcılar eşliğinde hazırlarken; Büşranur Çökmez (Ekşi Mayam) de İtalyan usulü “Ekşi Mayalı  Focaccia” hazırladı.

Törene; ADÜ Rektörü Bülent Kent, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cemal İyem ve Prof. Dr. Erkan Salan, Genel Sekreter Vekili Prof. Dr. Bertan Akyol, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Kemal Ramazan Haykıran, enstitü müdürleri, fakülte dekanları, meslek yüksekokulu müdürleri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda 14 Mayıs 2024 tarihinde kadar devam edecek olan Gastronomi Festivali’nde, Aydın’ın geleneksel lezzetleri, çeşitli etkinlikler ve workshoplar yer alacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ