İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk, 2018 yılında dönemin İYİ Parti İl Başkanı Dr. Betül Akçanal’ın görevden alınmasıyla ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu. 
Kahve Bahane’deki basın toplantısında konuşan Ertürk, Akçanal’ın Kurucu İl Başkanı Reep Taner’le aynı fotoğraf karesine girmek istemediği için görevden alındığını ileri sürdü. 

“SEBEPSİZ YERE GÖREVDEN ALINDI…” 

Bir ilçe başkanı veya il başkanının görevden alınmasının partiye aidiyeti sonlandırmaması gerektiğini kaydeden Ertürk, “Şimdi görevden almanın sebepleri var. Daha önce sebepsiz il başkanları da görevden alındı. Veyahut da atıyorum bir Betül Akçanal. Nasıl görevden alındı? Basın ve yönetimdeki arkadaşlarımız bilirler. Sadece kurucu il başkanıyla fotoğraf karesine girmek istemiyorum dediği için görevden alındı. Görevden alındıktan sonra kim atandı? Cemal Sarı. Yani bunlar olağan şeyler. Siyasette bunu her zaman bekleyebilirsiniz” dedi. 

Yıldırımkaya’ya disiplin yolu göründü Yıldırımkaya’ya disiplin yolu göründü

NE OLMUŞTU? 

O dönemde görevden alınan Akçanal, duruma tepki göstererek, Cemal Sarı’nın il başkanı olmasını “usulsüz atama” olarak nitelendirmişti. İYİ Parti’yle yollarını ayıran Akçanal, 2019 yerel seçimlerinde Demokrat Parti’den Efeler Belediye Başkan adayı olan Mesut Özakcan’ın kontenjan belediye meclis üyesi adayı olmuştu. Uzun bir aranın ardından İYİ Parti’ye geri dönen Akçanal, son yerel seçimlerde bu partinin Germencik Belediye Başkan adayı olmuş ancak seçimi kazanamamıştı. 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR