ADÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi (İTBF) Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Kemal Şahin’in başkanlığında 2022 yılından bu yana devam eden ve Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanan arkeolojik kazılar, Çorum Alaca’daki Kalehisar Örenyeri’nde bu yılda gerçekleştirildi. Çalışmalarda elde edilen önemli sonuçları açıklayan Kazı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Kemal Şahin, 2017, 2019-2020 yıllarında yapılan yüzey araştırmalarının Çorum'un Anadolu Selçuklu Dönemi içinde özel bir konuma sahip olduğunu gösterdiğini vurgulayarak, Kalehisar Ören Yeri'nin hem kent hem de bölge için büyük önem taşıdığını belirtti.

“ÇORUM’UN KÜLTÜREL DEĞERLERİNE KATKI SAĞLAYACAK”

Mustafa Kemal Şahin, yaptığı açıklamada Kalehisar Ören Yeri’ndeki çalışmaların uzun yıllar devam edeceğini ve elde edilen verilerin genel olarak Anadolu Selçuklu sanatına ve kültürüne, özellikle de Çorum'un kültürel değerlerine katkı sağlayacağını ifade etti.

Irak'ın kuzeyindeki terörist hedeflerine hava harekatı düzenlendi Irak'ın kuzeyindeki terörist hedeflerine hava harekatı düzenlendi

Kazı çalışmalarının sahiplenilmesi, hız kazanması ve desteklenmesi konusunda önemli katkılarda bulunan isimler arasında önceki Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Alaca Kaymakamı Hicabi Aytemur, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekan V. Prof. Aysun Sarıbey Haykıran, Eski Anıtlar ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Arkeolog Ahmet Ertekin, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Alaca Belediye Başkanı Halil İbrahim Şaltu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sümeyra Bektaş ve Müze Müdürü Metin Çakan da bulunuyor. Vali Mustafa Çiftçi ve Alaca Kaymakamı Hicabi Aytemur'un destekleriyle, gelecekteki çalışmaların daha verimli olabilmesi için bu yıl Köy Konağı'nda onarım çalışmaları yapıldı ve bağlantılı prefabrik bir binanın da inşa edildiği bildirildi.

Doç. Dr. Mustafa Kemal Şahin başkanlığında gerçekleştirilen kazı çalışmalarına, çeşitli alanlardan uzmanlar ve öğrenciler de katıldı. 2023 yılında başlayan Kalehisar Ören Yeri arkeolojik çalışmalarının, bölgenin kültürel ve ekonomik gelişimi açısından büyük önem taşıdığı vurgulandı. (MURAT TAN)

20230902_091347-min