Aydın’daki intiharların önlenmesi hedefleniyor Aydın’daki intiharların önlenmesi hedefleniyor

ADÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Çakmak, davetli öğretim üyesi Prof. Dr. Saboori ve Yüksek Lisans öğrencisi Kapankaya, böcekler üzerinde parazit olan akarları saptamak amacıyla yaptıkları çalışmada yeni bir yararlı akar türü keşfetti. 

Yeni bulunan türe, Bitki Koruma Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Başpınar’a atfedilerek, öğretim üyesinin soyadı olan Baspinar verildi. Akar türünün ismi, ‘Leptus baspinari’ olarak bilim dünyasına kazandırıldı. Ayrıca çalışmada, iki adet tür daha ‘Leptus dubius ve L. pouryayevalii’ Türkiye'den ilk kez rapor olarak kayıtlara geçmiş oldu.

Çalışma, Akaroloji alanında saygın dergiler arasında yer alan, International Journal of Acarology’de yayınlandı. Bu grupta yer alan akarlar birçok zararlı böcek üzerinde (çekirgeler, yaprak bitleri, yaprak pireleri vs.), aktif olarak beslenmekte ve zararlılar üzerinde doğal baskı unsuru olarak yer almakta ve biyolojik mücadele çalışmalarında da kullanılabileceği öngörülüyor. Bu türleri doğada korumak ve popülasyonlarını artırmak, zararlı böcek türleri ile mücadele için oldukça önemli olarak görülüyor.

ADÜ Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. İbrahim Gençsoylu, öğretim üyelerini tebrik ederek başarılarının devamını diledi. (HABER MERKEZİ)