ADÜ İslam Araştırmaları Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Gazze: Zamanın Ötesinden Bir Direniş Muştusu’ konulu panel, Atatürk Kongre Merkezi Aydın Bey Salonu’nda yapıldı. İsrail tarafından sivil katliamların gerçekleştirildiği Filistin’e dikkat çekmek amacıyla düzenlenen panelde Gazze’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekildi.

ULUSLARARASI SİYASETTEKİ YANSIMALAR ELE ALINDI

Moderatörlüğünü 6. Dönem ADÜ Rektörü ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cavit Bircan’ın yaptığı panelde, Aydın İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Bilgenoğlu, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Kemal Ramazan Haykıran, Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hikmet Mengüaslan konuşmacı olarak yer aldı. Filistin meselesinin, dünya genelinde birçok ülkenin dış politika gündemini etkileyen önemli bir unsur olduğuna değinen Doç. Dr. Ali Bilgenoğlu “Uluslararası Siyasette Filistin: Tarih, Kimlik, Söylem” başlıklı konuşmasında, Filistin’in 1947 yılından itibaren günümüze kadar olan tarihi süreci hakkında bilgi vererek uluslararası siyasetteki yansımalarını aktardı.

TÜRKİYE İNSANCIL BİR YAKLAŞIM SERGİLİYOR

Başkan Kaplan sıcak çorba ile vatandaşın içini ısıttı Başkan Kaplan sıcak çorba ile vatandaşın içini ısıttı

Filistin topraklarının, günümüze kadar sürekli birçok siyasi ve askeri çatışmanın merkezi olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Kemal Ramazan Haykıran “Filistin ve İşgal: Tarihi Kökler” başlıklı konuşmasında, Filistin Tarihi ve işgal süreci hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin, Filistin halkının haklarını savunma amacıyla bir dizi insani yardım projesi yürüttüğünü ve Gazze'ye yardım gönderdiğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Hikmet Mengüaslan “Bir İnsani Kriz Örneği Olarak İsrail-Filistin Savaşı’nda Türkiye’nin İnsancıl Rolü” başlıklı sunumunda, Türkiye’nin, uluslararası kamuoyunda insancıl ve aktif bir yaklaşım sergilediğini belirterek adil ve eşitlikçi bir çözüm yolu arayışında olduğunu belirtti.

Soru-cevap bölümüyle devam eden panel, katkılarından dolayı Prof. Dr. Cavit Bircan, Doç. Dr. Ali Bilgenoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Kemal Ramazan Haykıran ve Dr. Öğr. Üyesi Hikmet Mengüaslan’a teşekkür belgelerinin takdim edilmesinin ardından sona erdi.

Düzenlenen panele, ADÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cemal İyem ve Prof. Dr. Nuh Kılıç, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Bertan Akyol, Genel Sekreter Yardımcısı V. Tanfer Bilge, Nazilli Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Özçağ, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. (MURAT TAN)