Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) İslam Araştırmaları Topluluğu tarafından düzenlenen “Güncel Belgeler Işığında 27 Mayıs Darbesi ve Yansımaları” adlı panel, Atatürk Kongre Merkezi Aydın Bey Salonu’nda gerçekleşti.  

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan panelde, 27 Mayıs süreci ile ilgili video gösterimi gerçekleştirildi. 27 Mayıs darbesinin sosyolojik ve diplomatik yansımalarının ele alındığı panelin moderatörlüğünü Adnan Menderes Demokrasi Müzesi Uzmanı Sevilay Durmuş yaparken; panelde, Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Demir ve Araştırmacı Yazar Yılmaz Yıldırım konuşmacı olarak yer aldı. 

Başkan Yetişkin’den Kurban Bayramı mesaisi Başkan Yetişkin’den Kurban Bayramı mesaisi

Demokrat Parti’nin iktidar dönemindeki ulusal ve uluslararası ilişkiler ile Ortadoğu politikaları hakkında bilgilerin paylaşıldığı panelde, Demokrat Parti’nin Ortadoğu politikaları ve bu politikaların günümüze kadar süren yansımalarına değinildi. Adnan Menderes’in siyaset öncesi ve siyaset yıllarındaki sosyal, ticari ve aile hayatı hakkında bilgilerin aktarıldığı panelde, 27 Mayıs Darbesi’ni hazırlayan sürece değinilerek 27 Mayıs Darbesi’nin günümüze kadar süren etkileri ve yansımaları hakkında bilgi verildi. 

27 Mayıs Darbesi’nin 64. yıl dönümü kapsamında düzenlenen panele; Koçarlı Kaymakamı Ersin Tepeli, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erkan Salan, AK Parti Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ebru Alp Kayır, AK Parti Aydın İl Gençlik Kolları Başkanı Ozan Ancın, akademik ve idari personel, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı. 

Panel, soru-cevap bölümünün ardından teşekkür belgelerinin takdimi ile sona erdi. 

Kaynak: HABER MERKEZİ