Etkinliğe, Rektör Danışmanı ve ADÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mücahit Avcil, Başhekim yardımcıları Prof. Dr. Hilal Bektaş Uysal, Doç. Dr. Ali Duman, Doç. Dr. Yasemin Özkan, ADÜ Tıp Fakültesi Çocuk Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sibelnur Avcil, Aydın Otizm Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Adnan Özdemir ile akademik ve idari personel katıldı.

Rektör Danışmanı ve ADÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mücahit Avcil, “Biliyoruz ki otizmli çocuk ve gençlerimizin spor gibi fiziksel aktiviteler ve müzik, resim gibi sanatsal faaliyetler konusunda desteklemek, teşvik etmek, aktif olarak bu aktiviteler içerisinde yer almalarını sağlamak çok önemli. Bu kapsamda Aydın Otizm Derneği ile Üniversitemiz arasında imzalanan protokol kapsamında, Üniversitemizde otizmli çocuklara birçok imkândan yararlanma olanağı sunan protokol çok değerli olacaktır. Bu kapsamda dernek üyesi çocuklara kart çıkarılacak ve çocuklarımız birçok ayrıcalıktan yararlanacaktır. Ayrıca yine protokol kapsamında spor, sanat etkinliği gibi çocuklarımızın gelişimi için gereken tüm imkanlar sağlanacaktır. Bugünün anısına fidan dikim alanını “Otizm Çocuk Parkı” yaparak otizme farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Tetik ve meclis üyelerinden Başkan Çerçioğlu'na nezaket ziyareti Tetik ve meclis üyelerinden Başkan Çerçioğlu'na nezaket ziyareti

Otizmin sosyal-iletişimsel alanda belirgin yetersizlikler ve sınırlı, tekrarlayıcı davranışlar ve kısıtlı ilgi alanları ile seyreden nörogelişimsel bir bozukluk olduğuna değinen ADÜ Tıp Fakültesi Çocuk Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sibelnur Avcil konuşmasında, “2 Nisan tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü’ olarak ilan edilmiştir. Farkındalık kapsamında ülkemizde de çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Otizm de erken tanı ve erken müdahale çok önemlidir. Biz de Çocuk Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı olarak bu olgularımızın polikliniğimize ulaşabilirliğini artırmak adına polikliniklerimizi fiziki olarak arttırmanın yanında günlük muayene olan hasta sayılarımızı da arttırdık. Özel bir otizm polikliniği açtık ve bu poliklinikte tanı almış otizmli çocuk ve gençlerimizin (23 yaşına kadar) takip ve tedavisini biri kıdemli asistan olmak üzere iki asistan ve bir hoca eşliğinde yapıyoruz.” dedi.

Otizm farkındalığının oluşmasının ve Otizm Polikliniğinin açılmış olmasının önemini vurgulayan Aydın Otizm Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Adnan Özdemir, “Sosyal hayatta yaşanan zorluklar, otizmli çocukların sosyal etkileşimlerde güçlük yaşamalarına ve zaman zaman dışlanmış hissetmelerine neden olabilir. Ancak, erken tanı, özel eğitim ve terapi gibi desteklerle, otizmli çocukların sosyal becerilerini geliştirmeleri ve daha başarılı sosyal etkileşimler kurmaları mümkündür. Bu farkındalığı her alanda geliştirmeliyiz.” dedi.

Etkinlik, otizmli çocuklar yararına yapılan kermes ve otizmli çocuklardan oluşan halk dansları ekibinin zeybek gösterisi ile devam etti. Otizmli çocuklar birlikte yapılan ağaç dikme ve boyama etkinliklerinin ardından program sona erdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ