Kış ve bahar aylarında yeterli yağışı almayan Aydın, tarımsal kuraklık kıskacında bir yaz geçiriyor. 

Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, barajlardaki suyun Ağustos ayına kadar yeterli olacağını, Eylül’e kadar olan süreçte yeraltı sularıyla sulamanın tamamlanmaya çalışılacağını dile getirdi. 

Yeni Kıroba’ya özel açıklamalarda bulunan Kendirlioğlu, şöyle konuştu: “Şu andaki gündemimiz su. Tarımsal kuraklık, bugünün sorunu değil. Geçtiğimiz periyotlara baktığımızda özellikle 2007’den bu yana aralıklarla bu kuraklık devam ediyor. Bu sene de Aydın’ın yeterli yağış aldığını söyleyemeyiz. Kasım’da başlayan yağmurlar ilkbahara kadar düzenli olarak devam ederdi. Ama geçen yıl Şubat’tan sonra yağış almadık diyebiliriz.”

YETERLİ YAĞIŞ OLMADI 

Tarım ve Orman Bakanlığı sulamada verimi artıran otomasyon yatırımlarına ağırlık verecek Tarım ve Orman Bakanlığı sulamada verimi artıran otomasyon yatırımlarına ağırlık verecek

“Şu anda aldığımız suyu yağmurlar sağlıyor” diyen Kendirlioğlu, “3 tane barajımız var. Adıgüzel Barajı, Denizli – Nazilli arasını suluyor. Kemer Barajı, Bozdoğan’dan Didim’e kadar olan havzayı suluyor. Çine Adnan Menderes Barajı da hem Çine hem de Koçarlı, Germencik, Söke ve Didim taraflarını suluyor. Yeterli yağış olmayınca depolama da yetersiz kaldı. Yapılan toplantı ve çalışmalar sonucunda mevcut suyun tüm parsellere eşit şekilde verilmesine ilişkin çalışmalar yapıldı. Valilik kararıyla da bu sulama programı uygulanmaya kondu. Bayram sonrasında baraj kapakları açıldı. Planlanan şekilde üreticilerimize su veriliyor. Şu anda çok büyük sıkıntı gözükmüyorsa da yarın bunun sonuçları ortaya çıkacak. Ağustos’un başına kadar yetecek suyumuz var. Ağustos’un ilk haftasında su bitiyor. Durum böyle olunca Ağustos’tan itibaren üreticilerimiz artezyenlerden sulama yapacak” ifadelerini kullandı. 

VERİM ETKİLENECEK 

Yem bitkileri, sebze ve meyvelerin suya ihtiyacının altını çizen Kendirlioğlu, “Su anlamında sıkıntı olmasa da zaman anlamında sıkıntımız var. Normal şartlarda sulama sezonumuz Eylül’e kadar devam eder. Dediğim gibi, bu arada kalan zamanda yeraltı sularından ihtiyaç karşılanacak. Tabii tarımsal kuraklık nedeniyle gerek verimde gerekse de miktar anlamında sıkıntımız olacaktır” dedi.
 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR