Efeler Belediye Meclisi, geçtiğimiz Haziran ayında geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden MHP’li Belediye Meclis Üyesi Savaş Akçöltekin’in adını Adnan Menderes Mahallesi 520’nci Sokak’ta inşa edilen parka verdi. Farklı siyasi görüşteki insanları buluşturan açılış töreni, duygusal anlara sahne oldu. 

IMG_0287

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara’daki programları nedeniyle törene katılamayan İYİ Parti Milletvekili Ömer Karakaş ile İl Başkanı Ahmet Ertürk’ün mesajlarının okunmasının ardından söz alan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, “2 meclis üyemiz görev sırasında yaşamlarını yitirdi. Çok üzüldük. Memiş Dinç’i abi gibi, Savaş’ı da kardeşim gibi çok severdim. Farklı siyasal düşüncelerde olmak ayrı bir şey ama insanların dost olabilmesi için siyasal düşüncelerinin farklı olması farklı bir şey. Biz kardeş şehirler için 3 meclis üyesi, Altan Kemerci, Ahmet Ertürk ve Savaş Akçöltekin, önce Rize’nin Fındıklı ilçesine gittik. Bizi misafir ettiler. O gün sabaha kadar 3 meclis üyemiz ve ben nasıl güldük, nasıl eğlendik, o insanların hepsinin daha değerli insanlar olduğunu gördüm. Oradan da Ardahan’a gittik” dedi. 
 

IMG_0300-1

“ÇOK İYİ BİR İNSANDI” 

Kuşadası’nda okul yolları yenileniyor Kuşadası’nda okul yolları yenileniyor

Bu gezinin yaşamının en mutlu gezilerinden biri olduğunu söyleyen Atay, şöyle devam etti: “Rahmetli, ‘Abi seni geç tanımışım’ demişti. ‘Olsun, tanıdın ya. Hiç tanımayabilirdin de. Dostluğumuz ilelebet sürecek’ demiştim ama onun yaşamı çok kısa sürdü. Hepimizin burada olmasının tek bir nedeni var, o çok ama çok iyi bir insandı. İnsanlık yönü çok ağırdı. Sevgi doluydu, herkese elini uzatır, yüreğini açardı. Kimseyi kırmazdı. O sevgisiyle dostları burada toplandı.”
 

IMG_0339-1

YAŞAMA GEÇEN PROJELERDEN SÖZ ETTİ 

Konuşmasında 5 yıllık dönemde yaşama geçirdiği projelerden de söz eden Atay, “Çok zor şartlarda görev yaptığımızı belediye personeli de biliyor. Göreve geldiğimizde Efeler’in kreşi sıfırdı. Şimdi 5 kreşimizde 752 öğrencimiz eğitim görüyor. Aileler çocuklarını bize emanet ediyor. Onlara İngilizce eğitim de veriyoruz. Dershane açtık. Ekonomik durumu uygun olmayan ailelerimizin çocuklarının da anayasa gereğince fırsat eşitliğinden yararlanma hakkı var, onlara da eğitim veriyoruz. Lise ve üniversite girişlerinde başarı oranları çok arttı. Kadınlar, hanımevlerinde sosyalleşiyor, dostluklara kavuşarak yaşamlarını sürdürüyorlar. En çok gurur duyduğum şeylerin birisi, Avrupa’nın en büyük ikinci açık hava parkı olan Prof. Dr. Aziz Sancar Bilim ve Matematik Parkı ve sadece kadınlarımızın çalıştığı Tarımsal Ürün Fabrikamız. Ama en büyüğü geleceğimiz olan çocuklarımızın bilimle buluşmaları için en önemli yer Kitap Kafeler. Haftaya 16’ncısını açacağız. Seçime kadar 20’ye tamamlayarak Kitap Kafelerden çocuklarımızın bilgiye ulaşmasını sağlayacağız. Kimse bu Kitap Kafeleri kapatmaya cesaret edemeyecek, gücü de yetmeyecek” değerlendirmesinde bulundu. 

IMG_0282

“VİCDANLI VE MERT BİR MİLLİYETÇİYDİ” 

Merhum Savaş Akçöltekin’in eşi Armağan Akçöltekin ise hizmete açılan ve eşinin isminin ölümsüzleştirildiği park nedeniyle Başkan Atay’a teşekkür ederek, “Eşim Savaş Akçöltekin, avukatlık mesleğinde bir duayendi. O, merhametli, vicdanlı ve mert bir milliyetçiydi. Onun ailesi olmaktan gurur duyuyoruz. Hepinize geldiğiniz için, emekleriniz için çok çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Adnan Menderes Mahallesi Muhtarı Sedat Uygun da 2 dönem Efeler Belediye Meclis Üyesi seçilen Akçöltekin’in görevi sırasında vefat ettiğini anımsatarak, kendisine Allah’tan rahmet diledi. 

Muhtar Uygun, Başkan Atay ve belediye meclis üyelerine Akçöltekin’in adına yapılan park nedeniyle teşekkürlerini sundu.
Konuşmaların ardından parkın açılış kurdelesi kesildi. Akçöltekin’in aile bireyleriyle yakından ilgilenen Başkan Atay’ın oldukça duygulandığı gözlendi. 

IMG_0305

ALICIK VE PEHLİVAN DA KATILDI 

Açılış törenine Aydın Barosu Başkanı Sezgin Çetin, Aydın Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Muhammet Ali Künkcü,  MHP İl Başkanı Haluk Alıcık, İYİ Parti Efeler İlçe Başkanı Özgür Metin, AK Parti Efeler İlçe Başkanı Oğuz Kendirlioğlu, MHP Efeler İlçe Başkanı Ahmet Baskın, MHP Efeler Belediye Başkan adayı Burak Pehlivan, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum ve meslek kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. 
 

Kaynak: KIVANÇ UĞUR