Aydın SMMMO Başkanı Engin Ünsal, kentte görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu. Turistik Park’taki etkinlikte konuşan Ünsal, gerek ekonomi gündemi gerekse de odanın çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dünya ve ülke ekonomisinin geçen yılı oldukça zor geçirdiğini vurgulayan Ünsal, “Pandemi, ülkemizde yaşanan deprem ve Rusya-Ukrayna savaşı tüm dünyada ve ülkemizde enflasyonun ciddi seviyelere çıkmasına sebep oldu. Mali Müşavirler olarak biz pandemi süresinde tüm gelişmeleri yakından takip ederek, iş dünyasını evlerimizden, sağlığımızı riske atarak özel izinler ile ofislerimizden bilgilendirmeye ve destek olmaya devam ettik. Kısa çalışma ödenekleri ile işyerleri kapanan işçilerimizin pandemi süresince geçimlerini sağlamaları, devlet destekleri, mali müşavir arkadaşlarımızın yapmış olduğu bildirimler sayesinde gerçekleştirildi” diye konuştu.

Meclis’ten ‘Savaş Akçöltekin’ kararı Meclis’ten ‘Savaş Akçöltekin’ kararı

“İŞ DÜNYASI HİÇ İLGİLENMEDİ”

“Bu enflasyonist ortamda artan maliyetler ve iş yükü, dijital uygulamaların artması sonucu ofislerimizde oluşturmak zorunda kaldığımız dijital alt yapı maliyetleri maalesef bizlerin sırtında ciddi bir kambur oluşturmuştur” görüşünü aktaran Ünsal, şunları kaydetti:

“Şöyle ki; ülke ekonomisine hazırlamış oldukları beyan ve bildirimler ile katkı sağlayan meslektaşlarımız enflasyondan çok etkilendi. Genel Başkanımızın tüm platformlarda neredeyse haykırırcasına anlatmaya çalıştığı gibi meslektaşlarımızın ücretleri geçen üç yıl içerisinde bugüne göre yaklaşık yüzde 300 oranında geride kaldı. Bu geri kalmışlığın yanı sıra, beyan ve bildirimlerin tarafımızdan yapılmasından kaynaklı genel giderlerimiz katlanarak artmıştır. Beyan ve bildirimlerin yapılması sırasında sistemlerin çalışmaması, bizleri gece yarılarına kadar çalışmaya zorladı. Ancak iş dünyası mali müşavirlerin yaşamış oldukları bu zorluklar ile maalesef hiç ilgilenmedi. Beyan ve bildirimlerin işletmeler adına yapılıyor olmasına rağmen TOBB ve bağlı odalar beyanname ve bildirim sistemleri kaynaklı yaşanan sorunlar ile ilgili hiçbir girişimde bulunmadılar.”

ENFLASYONA DİKKATİ ÇEKTİ

Her zamanki gibi üstlenmiş oldukları sorumlulukları yerine getirme bilinci ile mesai mefhumu gözetmeksizin çalıştıklarının altını çizen Ünsal, “Yaşanan enflasyon ve fiyat artışları karşısında yüzde 300 oranında geride kalmış olan muhasebe ücretlerimizin bu yıl Aralık ayında yayımlanacak ücret tarifelerimize Maliye Bakanlığı tarafından yansıtılması en doğal talebimizdir. Az önce de ifade ettiğim gibi yaklaşık bir buçuk yıl önce yapılan seçimler sonucunda üyelerimizin yüksek katılımları ve teveccühleri ile seçildik. Göreve geldiğimiz günden bu yana çalışma arkadaşlarım ile Aydın Mali Müşavirler Odası çalışma kültürü doğrultusunda faaliyetlerimize aralıksız devam ediyoruz. Ülke genelinde halen hizmet binası bulunmayan odalarımız bulunmakta iken ilimize yakışır bir hizmet binamız var. 18 yıl önce vizyoner bir bakış açısı ile mesleğimize kazandırılmıştır” sözlerine yer verdi.

KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETEN ODA

Bugüne kadar emeği geçen tüm başkanlara ve çalışma arkadaşlarına teşekkür eden Ünsal, “Aynı kültür ve bakış açısı ile bugün de çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Dünya üzerinde yaşanan pandemi, savaş ve ülkemizde yaşanan deprem sonucunda enerji fiyatları da ciddi anlamda etkilendi. Artan enerji fiyatlarından Aydın Mali Müşavirler Odası bundan böyle etkilenmeyecek. Nasıl mı? Güneş enerji sistemi ile ihtiyacı olan elektriği üreterek. Üretmekle kalmayıp fazlasını mahsuplaşma yöntemi ile satarak. Bugünün enerji fiyatlarıyla bile yaklaşık 4 yıl gibi kısa bir sürede kendini amorti edecek GES sistemimizi binamızın çatısına kurduk.

Bununla birlikte elektrikli araç şarj istasyonu alt yapısını oluşturduk. Meslektaşlarımıza hayırlı olsun” açıklamasında bulundu.

“MUTLU MALİ MÜŞAVİR MUTLU STAJYER”

Odanın diğer faaliyetlerinden söz eden Ünsal, “Mali Müşavirlik stajlarını yapmakta olan aday meslek mensubu arkadaşlarımıza yönelik her ay düzenli toplantılar yaptık ve bir araya geldik.

Sürekli yenilenen bir meslek icra ediyor olmamızdan dolayı meslektaşlarımıza yönelik düzenli mesleki eğitimler gerçekleştirdik. Üyelerimizin ve aday meslek mensuplarımızın sosyal alanlarda da bir arada olmalarını sağlayacak koro, tiyatro, gezi gibi faaliyetlerde bulunduk. Tiyatro grubumuz, çeşitli illerde gösterimlerde bulunarak Aydın Mali Müşavirler Odasının bayrağını dalgalandırmaya devam etmekte. 17. gösterimle 16 Ekim’de Nazilli’de meslektaşlarımız ve yakınları ile birlikte olacağız. Stajyerlerimizin ve meslektaşlarımızın ‘Mutlu Mali Müşavir Mutlu Stajyer’ sloganı ile kişisel gelişimlerine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Biz mali müşavirler; pandemi, deprem, ekonomik kriz gibi toplumsal felaketlerde bile gece gündüz demeden kamu finansmanının kesintiye uğramaması ve iş dünyasının işlerinin aksamadan sağlıklı ve öngörülebilir olarak devamı için bugün olduğu gibi gelecekte de çalışmaya devam edeceğiz” diyerek konuşmasını tamamladı. (KIVANÇ UĞUR)