Efeler Belediyesi’nce Efeler Mahallesi1343’üncü Sokak’ta inşa edilen 4 Eylül Aşık Veysel Parkı, Sivas Kongresi’nin 104’ncü yıldönümünde hizmete açıldı. Ünlü ozan Aşık Veysel Şatıroğlu’nun torunu Çiğdem Özer’in de katıldığı açılış töreninde, Efeler Belediyesi Kent Orkestrası Aşık Veysel’in eserlerinden oluşan müzik dinletisi gerçekleştirdi. Açılışı gerçekleştirilen parkta, ünlü ozanın heykeli de bulunuyor.

Bozdoğan’a acı haber Bozdoğan’a acı haber

EYLÜL, DOLU DOLU GEÇECEK

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, yaptığı konuşmada, “Uzun bir yaz tatili geçirdik. Bu süreç içinde Efeler’de yılbaşına kadar yapacak olduğumuz tüm açılışların programını yaptık. İlk burasıyla başlıyoruz. Bu birinci. İkincisi Perşembe günü. Efeler ilçemizde bir ilki gerçekleştiriyoruz. Efeler tarih evini açacağız. Ayın 11’inde beşinci kreşimizi açacağız. 18 Eylül’de Kitap Kafe, 25 Eylül’de İmamköy’de yaptığımız termal Doğa Oteli’mizi açacağız. 29 Eylül’de de Aydın’da, Efeler’de ilk kez kitap fuarını gerçekleştireceğiz. İlk olarak Ayşe Kulin ile Ahmet Ümit gelecek” dedi.

IMG_7142

“NE SÖZ VERDİYSEM HEPSİNİ YERİNE GETİRECEĞİM”

Açılış ve etkinliklerin ekim, kasım ve aralık aylarında da süreceğini aktaran Atay, şöyle konuştu: “Verdiğim bütün sözleri yerine getirmenin, onurunu, gururunu, mutluluğunu yaşıyorum. Size ne söz verdiysem hepsini yerine getireceğim. Buna hiç kimse engel olamayacak. Şu anda en zor konuşmamı yapıyorum. Aşık Veysel’in torununun karşısında Aşık Veysel’i anlatmak çok zor. Bu parkı ne kadar doğru bir iş yaparak açtığımızı, bizi bugün yalnız bırakmadığı için de Çiğdem Hanım’a çok teşekkür ederiz. Aşık Veysel, ‘Dostlar beni hatırlasın’ demiş. Nasıl unuturuz seni? Bugün 50’nci ölüm yıldönümü. 50 yıl değil, 500 yıl geçse de Aşık Veysel hayatta unutulmaz.”

Aşık Veysel’in torunu Çiğdem Özer de rahmetli dedesinin Türk Halk Edebiyatı’nda var olan ozanlık geleneğinin en önemli halkalarından biri olduğuna dikkati çekerek, dedesinin 50’nci ölüm yıldönümünde bu açılışta olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“MODERN ÇAĞIN FİLOZOFU”

Özer, “Tek bir satır okuyamayan, 7 yaşından itibaren dünyayı sadece gönül gözüyle gören sevgili dedem Aşık Veysel, dünya olaylarını derin bir olgunluk ve bilgelikle yorumlamış, halk edebiyatımıza çok güzel eserler kazandırmıştır. Halkının duygu ve düşüncelerini şiirlerine konu yapmıştır. Cumhuriyet ozanı olan dedem, Atatürk milliyetçiliği ve devrimciliğini, Atatürk’ün çağdaşlaşma hareketini yürekten özümsemiştir. Bunun en güzel kanıtları şiirleridir. Dedem, ilk şiirini cumhuriyetin onuncu yılında, 39 yaşında Mustafa Kemal Atatürk için yazmıştır” dedi.

IMG_7129

Konuşmasında ünlü ozandan dizeler okuyan Özer, “Dedemi aşıklık geleneği içinde sadece bir ozan olarak göremiyorum. O, bence modern çağın filozofudur. Her bir şiirinden kitap çıkacak bir derinliğe sahiptir. Ülke olarak belki yüz yılda bir çıkabilecek bir şaire, filozofa sahip olduğumuz için çok şanslıyız” ifadelerini kullandı.

Aydın Sivaslılar Derneği Başkanı Özlem Demirkol Kösedağ da Sivas Kongresi’nin 104’üncü yıldönümüne değinerek, Sivas’ın cumhuriyetin temellerinin atıldığı kent olduğunu, Atatürk’ü 108 gün misafir ettiklerini kaydetti.

TEŞEKKÜR ETTİ

Konuklara Sivaslıların selamını ileten Kösedağ, “Belediye başkanı demek sivil toplum kuruluşlarının arkasındaki yüce karlı dağ demektir. Bizim arkamızdaki yüce karlı dağ da Mehmet Fatih Atay’dır” diyerek, Başkan Atay ve ekibine teşekkür etti.

Aydın Sivas Dernekleri Federasyonu Başkanı Mukadder Özer ile mahalle sakini Ayşegül Çakıroğlu’nun da birer konuşma yaptığı etkinlikte, açılış kurdelesi Başkan Atay ve protokol tarafından kesildi. Park açılışının ardından heykelin açılışı da yapıldı.

Törene Saadet Partisi İl Başkanı Fatih Karahan, İYİ Parti Kadın Kolları İl Başkanı Fatma Şakru, belediye meclis üyeleri, sivil toplum ve meslek kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. KIVANÇ UĞUR

IMG_7177