Aydın’da yarın iki ilçe elektriksiz kalacak Aydın’da yarın iki ilçe elektriksiz kalacak

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun katılımıyla Atatürk Kent Meydanı’nda düzenlenen fide dağıtım törenine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Beraberindeki CHP Aydın İl Başkanı Hikmet Saatçı, Saadet Partisi Aydın İl Başkanı Fatih Karahan ve CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir ile birlikte vatandaşlara fide dağıtan Başkan Çerçioğlu, vatandaşlardan sadece evlerindeki bahçeye değil balkonlardaki saksılara da fide ekerek ata tohumlarını sahip çıkmalarını istedi.

“AMAÇ YERLİ TOHUMLARI GELECEK NESİLLERE AKTARABİLMEK”

Atatürk Kent Meydanı’nda 150 bin fide dağıtımının yapılacağını belirten Başkan Çerçioğlu, “Fide dağıtımını her yıl gerçekleştiriyoruz. Bu yılda kışlık sebze fidesi olarak toplam 1.5 milyon üretim yaptık. Bugün burada 150 bin adet fide dağıtıyoruz. Kış sebzelerinden karnabahar, brokoli, marul ve lahana olmak üzere vatandaşlarımız bu fideleri balkonlardaki saksılarında üretip dikebilirler. İlla bahçelere dikilmek zorunda değil. Bizim bunda asıl amacımız, yerli tohumlarımızı gelecek nesillere aktarabilmek ve kaybetmemektir. Fide üretimine biz bu işe 10 yıl önce başladık ve devam ediyoruz. O zaman da yerli ve milli tohumlara sahip çıkmamız gerektiğini söylemiştim. İsrail’den gelen tohumları istemiyoruz. Kendi tohumlarımız diyoruz. Yerli ve milli diyoruz, İsrail’den gelenlere hayır diyoruz. Bütün ilçelerimizde dağıtımlarımız başlamıştır. Tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz. Bu tohumları lütfen saklasınlar. Tekrar tekrar kullanabilirler” dedi.

“TARIMDA DA ÖZÜMÜZE DÖNMELİYİZ”

Başkan Çerçioğlu’ndan sonra açıklama yapan Saadet Partisi İl Başkanı Karahan, “Mecliste İsrail mallarını boykot etmekle iş çözülmüyor. İsrail’den gelen tohumları boykot ederek, Tohum Kanunu’nu değiştirerek yerli tohumların tekrar önünün açılması gerekiyor” dedi. “Her şey de olduğu gibi tarımda da özümüze dönmeliyiz” CHP Aydın İl Başkanı Saatçı ise yaptığı açıklamada, ata tohumlarından üretilen fidelerin güzel bir örnek olduğunu işaret ederek, “Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu’nun yaptığı gibi ata tohumlarından üretilen fideleri yaşatarak işe buradan da başlamalıyız” dedi. (MURAT TAN)