Aydın'ın en büyük ilçesi olan Efeler’de Belediye Başkanı Atay’ın partisinden istifası, yerel seçimler öncesinde siyasi arenada büyük çalkantılara neden olan bir gelişme olarak siyasi kulisleri hareketlendirdi.

Başkan Atay, 12 Eylül’de düzenlediği basın toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na yönelik sert eleştirilerde bulunarak, "Aydın ilinde CHP yoktur, Özlem Çerçioğlu partisi vardır. Ben de bu partiden istifa ediyorum" dedi. Atay'ın zehir zemberek sözlerle CHP'den istifasına yönelik, partinin Aydın'daki yerel seçim stratejilerini ve aday belirleme sürecini olumsuz etkileyebileceği yönündeki söylemler siyasi kulislerde de yer etmeye başladı.

KARTLARIN YENİDEN KARILMASINA YOL AÇTI

En son CHP Efeler İlçe Örgütü’nün mahalle delege seçimlerinde başlayan ayrışmanın gelinen noktada Atay’ın istifasıyla sonuçlanması, yerel seçimlere az bir süre kala diğer partiler için de siyasi sahnedeki kartların yeniden karılmasına da yol açtı. Bilindiği üzere Mehmet Fatih Atay, CHP'de Parti Meclisi ve Merkez Yönetim Kurulu üyeliği ile 3 dönem milletvekilliği dâhil geçmişte pek çok görevde bulunmuş bir isimdi. Bu nedenle, Atay'ın istifası partide ve Aydın kamuoyunda da büyük yankı uyandırdı ve Aydın siyasetinin dengelerini değiştirme potansiyeline sahip bir hamle olmasıyla da dikkat çekici bulundu.

Ticaret Bakanlığı 1500 memur alımına ilişkin çalışmalarını son aşamaya getirdi Ticaret Bakanlığı 1500 memur alımına ilişkin çalışmalarını son aşamaya getirdi

SİYASİ ARENA HAREKETLENECEK

Öte yandan Atay'ın istifasının ardından merak edilen en önemli konuysa hangi partiye katılacağı yönünde gelişti. Hâlihazırda bağımsız olarak görevine devam eden Atay’ın ilerleyen süreçte, başka bir partiye geçeceği konuşulurken, söz konusu transferin Aydın'daki siyasi arenada yeni bir hareketlenmeye yol açmasına da kesin gözüyle bakılıyor. (MURAT TAN)