Ankara’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 80. Genel Kurulu öncesi yöresel ürün tanıtım etkinliği düzenlendi. Etkinlikte stant açan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan Ülken ve beraberindeki heyet, Aydın incirini katılımcıların beğenisine sundu.  

“AB MENŞELİ İLK ÜRÜN”  

Vatandaş talep ediyor Efeler yerine getiriyor Vatandaş talep ediyor Efeler yerine getiriyor

Ülken, konuya ilişkin yaptığı açıklamada Aydın incirinin önemine değindi. Ülken, "Biz Aydınlılar olarak Aydın İncirini bereket ve yaşamın sembolü olarak betimliyoruz. Türkiye ve Avrupa Birliği Coğrafi İşaret tescili odamızca alınmış olan yüksek kaliteye sahip Aydın İnciri, AB’de tescilli ikinci Türk ürünü ve ilk menşe işaretidir," dedi. 

“İNCİR İNSANLIĞIN DOĞUŞUND ROL OYNAMIŞTIR” 

Ülken, konuşmasında incirin tarihi ve kültürel önemine de vurgu yaparak, "Kentimizin önemli değerlerinden birisi olan incir, insanlığın ve medeniyetin doğuşunda da rol oynamış, hem tarihe tanıklık etmiş hem de onu biçimlendirmiştir. Tarih boyunca incir ağacının sadece meyvesi değil, yaprakları, kökleri ve reçinesi de ilaç olarak kullanılmıştır. İncir, sadece tatlı ve lezzetli değil, vitamin, mineral ve lifle dolu bir meyvedir. Bütün kutsal kitaplar incirin iyileştirici özelliğinden bahsetmektedir," ifadelerini kullandı. 

“İNCİR DENİLİNCE AKLA ‘AYDIN İNCİRİ’ GELİYOR” 

Aydın ilinin, Türkiye’deki üstün kaliteli kurutmalık incirlerin tamamına yakınının üretildiği bölge olduğunu belirten Ülken, incir yetiştiriciliğinin bölgede büyük bir kesimin geçimine ve istihdamına katkı sağladığını söyledi. "Üreticiden, perakendeciye ve toptancıya 'Aydın İnciri' markası ile satılmaktadır. Odamız tarafından verilen coğrafi işaret logosunun firmalar tarafından yaygın kullanımı sayesinde incir denilince ulusal ve uluslararası pazarda akla ilk olarak 'Aydın İnciri' gelmektedir," dedi. 

Ülken, coğrafi işaret tescilinin ürünün raf fiyatını yükselterek ekonomik açıdan da katma değer yarattığını belirterek, "Ülkemizin yöresel değerlerini korumak, gelecek nesillere aktarmak, ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak ve en önemlisi üreticilerimizin emeklerini katma değere dönüştürmek için coğrafi işaretlerin oldukça önemli olduğu kanaatindeyiz," şeklinde konuştu. 

Muhabir: KÜBRA DİLARA YERLİKAYA