Türkiye'nin en önemli hayvan üretim merkezlerinden biri olan Aydın'da yaklaşık 50 gün aradan sonra hayvan pazarları yeniden açıldı.

Türkiye genelinde olduğu gibi Aydın'daki hayvan pazarları 9 Mart 2023 günü SAT 2 serotipi şap hastalığının yayılmasını önlemek amacıyla kapatılmıştı.

Canlı hayvan pazarlarının kapatıldığı günlerde yasağın 28 Haziran’a kadar devam edeceği açıklanmıştı ancak aşılama çalışmalarının büyük oranda tamamlanmasının ardından canlı hayvan pazarları Germencik ve İncirliova ilçeleri haricinde yeniden açıldı.

GERMENCİK VE İNCİRLİOVA’DA AŞILAMA SÜRÜYOR

Kuşadası Belediyesi 7’den 70’e tüm hemşehrilerinin yanında Kuşadası Belediyesi 7’den 70’e tüm hemşehrilerinin yanında

Aydın Veterinerler Odası Başkanı Cemil Şahin Aydın’da aşılama çalışmalarının yüzde 90’ın üzerinde tamamlandığını belirtti.

Hayvan pazarlarının kapalı kalması dolayısıyla ekonomik sorunların yaşanmaması için aşılamanın tamamlandığı yerlerde pazarların açıldığını ifade eden Şahin “Germencik ve İncirliova ilçeleri haricinde aşılama işlemleri tamamlandı. Hastalık mihrakları da giderek azalıyor. Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü veterinerleri hızlı bir çalışma yürüttüler. Bu nedenle Germencik ve İncirliova bölgelerinde de pazarların kısa süre sonra açılacağını düşünüyorum” dedi. (FİLİZ ÖZDEMİR)