CHP 38. Olağan Kurultayı’nda Kemal Kılıçdaroğlu’nun Özgür Özel’e karşı seçimleri tarihi farkla kaybetmesinin yankıları sürerken, Aydın’da da yerel seçimlere sayılı zaman kala siyasi hesaplar alt üst oldu. CHP Aydın İl Örgütü’nün yanı sıra, Aydın delegeleri, CHP Aydın Milletvekilleri Hüseyin Yıldız ve Evrim Karakoz ile birlikte Kemal Kılıçdaroğlu’na açık destek veren Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği sorgulanan konuların başında gelirken, süreç dahilinde yaşanacak gelişmeler büyük merak uyandırdı.

AYDIN DELEGELERİNİN YARISI FİRE VERDİ

Galip Özel görevinden istifa etti Galip Özel görevinden istifa etti

Siyasi kulislerde CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e en başında açık desteğini açıklayan ve kongre sürecinde de sık sık parti tabanına karşı değişim talebini yineleyen CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ile CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’ün, Aydın’daki yerel seçimlerde adayların belirlenmesinde önemli rol oynayacağı konuşulmaya başlandı. Özel’in kurultay öncesindeki Aydın ziyaretinde il binası önünde kendini karşılayanlar arasında aynı zamanda kongrede Aydın delegesi olarak oy kullanan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel dışında hiçbir ismin yer almadığı bilinirken, ikinci tura kalan seçimlerdeyse Aydın delegelerinin en az yarısının fire verdiği öğrenildi.

Aydın 3 (1)

AYDIN’DA ‘OYLARINI ARTIRAN BAŞKAN’ VURGUSU YAPTI

Özgür Özel’in Aydın’daki konuşmasında, oylarını artıran belediye başkanlarının başının üstünde olacağını belirterek, “Ben 5 Kasım günü delegelerimizin serbest oylarıyla genel başkan seçildikten sonra parti meclisinden beklentimiz şudur; Bir belediye başkanımız başarılıysa oylarını artırıyorsa, milletin gönlünde varsa o belediye başkanı değişimin karşısındaymış hiç farketmez, başımızın üstündedir. Ama bir belediye başkanı başarılı değilse, başarısızsa, halk onu istemiyorsa, değişimde yanımdaki sağ kolum olsa partime o kötülüğü yapmam. CHP’de liyakati esas alacağız” sözleri yerel seçimlerdeki sergileyeceği tutumu özetlemişti.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN DE 3 DÖNEM ŞARTI GELİYOR

Öte yandan Özgür Özel’in yapılacak tüzük değişikliğinde ön seçimle birlikte milletvekilliği, belediye başkanlığı, yerel meclis üyelikleriyle ilgili en çok üç dönem şartı getirmesini sağlayacağı da siyasi kulislerde konuşulurken, yeni düzenlemenin mevcut adayları kapsayıp kapsamayacağı henüz bilinmiyor. Eğer yeni düzenleme hayata geçer ve bu yerel seçimlerde de uygulanacak olursa aralarında Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün de olduğu çok sayıda isim tüzüğe takılacak. (MURAT TAN)

Aydın 1 (4)