Gökçealan'da (Burgaz) doğup büyüyen Gülüzar İz Tamer, kitabında halkın günlük yaşamında kullandığı kelimeleri tek tek anlamlarıyla birlikte topladı. Sadece bölgeye özgü kelimelerden oluşan kitabın içeriği yerel dilin zenginliğini gözler önüne seriyor. 

Kitabı hakkında konuşan yazar Tamer, Gökçealan'ı esas alarak unutulmuş ve unutulmaya yüz tutmuş kelimeleri hatırlatmak, bu kelimelerin yaygın kullanıldığı dönemin sosyolojik ve ekonomik yapısını yansıtmak istediğini belirtti. Ayrıca, 2016 yılında "Bizim Burgaz" isimli bir kitap yayımlayan Tamer, bu kitapta da Gökçealan’ı kültürel ve sosyolojik açıdan tanıtmıştı. Tamer, dil zenginliğini ve kültürel mirasını gelecek nesillere aktarmak için kaynak oluşturması açısından bu iki kitabın önemli olduğunu ifade etti. 

Whatsapp Image 2024 06 12 At 14.20.59

TÜRK DİL KURUMU’NA GÖNDERDİ 

Kitabında yer alan kelimeleri Türk Dil Kurumu tarama sözlüğüne de gönderdiğini ifade eden Tamer, kurumdan olumlu tepki aldığını ve kelimelerin inceleme aşamasında olduğunu belirtti. 

Kuşadası Belediyesi Sanat Galerisinde 26 Haziran saat 16:00 ‘da imza günü olacağını ifade eden Tamer, herkesi imza gününe davet etti. 

İLGİNÇ YÖRESEL KELİMELER

Büyükgümüş ailesinin mutlu günü Büyükgümüş ailesinin mutlu günü

Kitapta yer alan bazı ilginç kelimeler ise şöyle: pavkırmak, yalabık, porut, garnevit, maruldon, govuz. 

Whatsapp Image 2024 06 12 At 14.33.33

Muhabir: KÜBRA DİLARA YERLİKAYA