Efeler İlçe Müdürlüğü'nün öncülüğünde hayata geçirilen proje, tarımsal üretimdeki verimliliği artırmayı hedeflediği ‘Akıllı Tarım Akıllı Çiftçi Projesi’ kapsamında, tarımın geleceği için kritik olan akıllı tarım uygulamaları ve modern teknolojiler, üreticilere aktarıldı. 

Efeler İlçe Müdürlüğü tarafından düzenlenen 16 mahalle toplantısında, İl Müdürü İbrahim Altıntaş ve diğer sektör temsilcileri, akıllı tarımın önemini vurgulayarak, yeni yaklaşımların tarımsal üretimdeki rolünü anlattılar.

Proje kapsamındaki kapanış toplantısında konuşan İl Müdürü İbrahim Altıntaş; "Bilindiği üzere teknolojik gelişmeler, hayatımızın her alanında olduğu gibi sektörümüzde de dönüşümü beraberinde getirmektedir.  

Geleneksel yöntemlerin, artan nüfusun ihtiyacını karşılamada yetersiz kalması, doğal kaynakların aşırı tüketimi, çevre kirliliğinin artması, tarımsal sürdürülebilirliği sağlama gerekliliği gibi sebepler, tarımsal üretimde yeni yaklaşımları gerekli kılmaktadır. 

Nazilli’de nikahlar bu salonda kıyılacak Nazilli’de nikahlar bu salonda kıyılacak

Akıllı Tarım, sürdürülebilirlik ilkesini gözeten, tarımsal ürünlerin verimini ve kalitesini artırmak için modern teknolojiyi kullanan, bilgi tabanlı bir tarımsal üretim modelidir.  

Akıllı tarım uygulamalarını ilimizde üreticilerimize tanıtmak ve yaygınlaşmasına katkı sunmak üzere; Efeler İlçe Müdürlüğümüzce hazırlanan Akıllı Tarım Akıllı Çiftçi Projesi ile proje ortakları, iyi uygulamaları yerinde görüp, inceleyerek kendi üreticilerine aktarma anlamında çok kıymetli kazanımlar elde ettiler.  

Yapılan 16 mahalle toplantısı ile de bu edinimlerini üreticilerimizle paylaşarak; ülkemiz dışında kullanılan akıllı tarım yöntemlerini, üreticilerimizle buluşturdular.  

Akıllı Tarım Akıllı Çiftçi Projesinin başlangıcından bu yana desteklerini esirgemeyen ve bugün burada bizimle olan Sayın Kaymakamımıza, projede emeği geçen başta Efeler İlçe Müdürlüğümüz olmak üzere tüm proje ortaklarımıza ve katılımlarınızdan dolayı siz kıymetli üreticilerimize teşekkürlerimi iletiyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum." dedi 

Toplantıya katılanlar arasında Efeler Kaymakamı İlker Arıkan, Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Altıntaş, Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur ve Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu gibi önemli isimler yer aldı. 

Muhabir: KÜBRA DİLARA YERLİKAYA