AYSO Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Maraş, AYSO Meclis Başkanı Hakkı Gözlüklü ve oda yöneticileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında odanın çalışmalarını, üretim ve ihracata yönelik atılan adımları ve projeleri değerlendirdi. 

İhracatta, dünyada yaşanan tüm olumsuzluklara karşın mevcudu koruduklarını kaydeden Maraş, son 2 yılda bir milyar 600 milyon doların üzerinde gerçekleşen ihracat rakamını 2 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi. 

Bayramda Aydın’daki hangi otoyol ücretsiz olacak? Bayramda Aydın’daki hangi otoyol ücretsiz olacak?

Whatsapp Image 2024 06 04 At 13.35.24

“17 İLÇEYE HİZMET VERİYORUZ” 

2008 yılında 510 sanayiciyle faaliyete başlayan AYSO’nun aktif üye sayısının bin 89’a ulaştığını kaydeden Maraş, oda olarak Aydın’ın 17 ilçesine hizmet verdiklerini kaydetti. 
Yıl sonuna kadar bin 150 faal üyeye ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden Maraş, en fazla üye sayısının Efeler, Nazilli ve Söke’de olduğunu kaydetti. 

TOBB’a bağlı 365 odanın içinde toplam 12 sanayi odasından birinin AYSO olduğunu belirten Maraş, “Bunun da kıymetinin bilincindeyiz. Ocak – Mayıs döneminde 56 üye kaydı yaptık. En fazla üyemiz elektrik, elektronik ve makine sanayisi alanında. Üye ziyaretlerini önemsiyoruz. 17 ilçeye hizmet verdiğimiz için üyelerimize zaman anlamında ulaşmakta zorluklar yaşasak da bugüne kadar 135 üyemizi ziyaret ettik” diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 06 04 At 13.35.24 (1)

“ASTİM OSB GENİŞLEYECEK” 

Aydın’da 7 organize sanayi bölgesi (OSB) olduğunu anımsatan Maraş, şöyle devam etti: “OSB’lerimiz dolmuş durumda. ASTİM OSB’de kamulaştırma çalışmalarımız var. Bir milyon metrekarelik yeni kamulaştırmayla OSB’ye yatırımcı alabileceğiz. Çalışmalarımız devam ediyor. Hâlihazırda 15 firmaya yer tahsisi yaptık. İnşaatlara başlayacaklar. OSB’leri nasıl genişletebiliriz konusunda çalışmalarımızı hem Vali Bey’le hem de Büyükşehir Belediye Başkanımızla istiare ederek sürdürüyoruz. 9’uncu OSB’nin açılması için girişimlerde bulunmak istiyoruz. AYSO olarak kurumsal işbirliklerimiz var. Eximbank burada irtibat bürosuyla hizmet veriyor. İzmir İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Aydın Temsilciliği açıldı. İtalya’yla ilişkilerimizi önemsiyoruz. İtalya’ya ihracat yapan, fuarlara katılmak isteyen üyelerimize buradaki temsilcilik yardımcı oluyor.”

“KESTANE FABRİKASINA ÖNCÜLÜK YAPMAK İSTİYORUZ” 

Tarımsal sanayi konusunda da önemli açıklamalarda bulunan Maraş, “Aydın, incir ve kestanede liderliğe oynuyor. Türkiye’de birinci sıradayız. Dünyada da incir üretiminde birinci şehir ve ülkeyiz. Kestane konusunda da 2022’deki rakamlara baktığımızda Çin’den sonra Türkiye geliyor. Dünyada ikinci noktadayız. Kestane üretimini Nazilli ve Köşk bölgesinde üretilen kestanenin neredeyse tamamını İtalya’ya gönderiyoruz. OSB’de yerel ürünlerin üretimiyle ilgili alan tesis etmeyi de düşünüyoruz. Kestane fabrikasına öncülük yapmak istiyorum. Kestane anlamında kooperatifleşme olsun istiyoruz. Üreticimiz daha iyi para kazanacak. Türk Eğitim Vakfı Aydın İl Temsilciliği de geçtiğimiz günlerde AYSO bünyesinde hizmet vermeye başladı” değerlendirmesinde bulundu.

Whatsapp Image 2024 06 04 At 13.35.24 (2)

KADIN İSTİHADAMINA KATKI  

Sanayicilerin nitelikli eleman bulmakta yaşadığı güçlükten söz eden Maraş, “Sosyal yardımlar tekrar gözden geçirilmeli. Ciddi anlamda sosyal yardım ancak bir şekilde çalışacak insanlar var. AYSO – TEZMAKSAN – ASTİM OSB işbirliği çalışmamız söz konusu. Kadın istihdamını artırmak için ASTİM Sürekli Eğitim Merkezi’ne CNC torna tezgahı kazandırdık. Kadınlara CNC operatörlüğü öğretmek istiyoruz. Muhtarlarla iletişim halindeyiz” dedi. 

“MARKALAŞMAMIZ GEREKİYOR” 

AYSO eğitim atölyesi birimini etkin hale getirdiklerini aktaran Maraş, “Üyelerimize eğitimler konusunda destek veriyoruz. İhracatla ilgili sürekli eğitimlerimiz var. Finansal okuryazarlık eğitimlerini gerçekleştirdik. İhracat eğitimi bizim için çok önemli. İhracat rakamlarını her ay açıklıyoruz. Bazı şirketlerin merkezi İstanbul’da olduğu için Aydın’a yansımıyordu. En sonunda gerçeğe döndük yani faaliyet yerine göre ihracat rakamları açıklandı. 2022 ve 2023 yılındaki ihracat rakamlarımız bir milyar 600 milyon doların üzerinde. İhracatta mevcudu koruyoruz. 2 milyar dolarlık ihracat hedefimiz var. En fazla ihracat yapan 23’üncü iliz. 3 birim ihracat yapıyorsak 1 birim ithalat yapıyoruz. Cari açığı kapatmada iyiyiz. Bu konuda da şehir olarak iyi bir konumdayız. Markalaşmamız gerekiyor. Daha fazla üretmemiz gerekiyor. Teknoloji anlamında düşük ve orta sınıflı teknolojiler üretiyor. Daha yüksek teknoloji ve katma değeri yüksek ürünler üretmeliyiz ki, hedefimize ulaşalım. En fazla ihracatımız İtalya’ya, maden ve gıda sektöründe İtalya önemli bir pazar” dedi. 

Whatsapp Image 2024 06 04 At 13.35.24 (3)

“AYSO’YA YAKIŞIR HİZMET BİNASI YAPACAĞIZ” 

Maraş, “Sosyal etkinliklere de önem veriyoruz. Yakın gelecekte yeşil dönüşüm ve karbon ayak iziyle ilgili çalışmaları planlamak durumundayız. Yeni hizmet binamızla ilgili çalışmalar sürüyor. Arsa konusunu çözdük. Havaalanı Bulvarı’nda 16 bin metrekare arsa var. Oraya AYSO’ya yakışır bir hizmet binası yapacağız. Gerekli ekonomik koşullar oluşur oluşmaz da temelini atacağız” görüşlerini dile getirdi. 

AYSO Meclis Başkanı Hakkı Gözlüklü de 17 ilçeye hizmet veren bir oda olarak diğer odalardan farklı olduklarını dile getirdi. Sanayici ve ihracatçıların Schengen vizesi zorluklarının aşıldığını dile getiren Gözlüklü, İtalya’yla ilişkiler ve kadın istihdamını artıcı projelerden örnekler verdi. 
Basın toplantısı, soru – yanıt bölümüyle son buldu.

Muhabir: KIVANÇ UĞUR