Son günlerde Aydın’da bir şehrin tanıtımı adı altında yapılan etkinlikler artarak devam ediyor. Her hafta sonu Efeler’deki Ayter Alanı’nda çadır ve stant kurarak ürün tanıtımı yapan organizasyonlara dikkati çeken AYSO Başkanı Hakan Ülken, bu etkinliklerin hem halk sağlığına hem de yerel esnafa zarar verdiğini söyleyerek eleştirdi.

“TACİR ESNAF TAŞ, AYDIN HALKI MİKROP MU YESİN?”

Atama ve görevden alma kararları Resmi Gazete'de Atama ve görevden alma kararları Resmi Gazete'de

Ülken sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “Tacir esnaf taş, aydın halkı mikrop mu yesin? Son dönemde kentimizde x şehir tanıtım günleri adı altında o şehrin gastronomisi hariç tereyağından peynire, bakliyattan sucuğa varıncaya kadar her türlü ürünün satış alanı haline gelen etkinlikler düzenlenmektedir. Yerel tacir ve esnaf sabit kira, elektrik, su, işçilik, vergi, ruhsat harcı, katı atık, işgaliye, aidat, tabela vergisi ve daha bir çok maliyetle daralan ekonomide ayakta kalmaya çalışırken, bu tarz il dışından gelen, maliyeti 900 TL’nin altında olmayan 3 kilo tereyağının 500 TL’ye satılması gibi birçok sağlıklı olup olmadığı tartışmaya açık ve açık alanda satılmasının hijyen sorunlarına sebep olacağı ürünlerin halkımıza pazarlanması, yerel tacir ve esnafa ve aynı zamanda halk sağlığına zarar vermektedir” ifadelerini kullandı.

KONUYU CANBOLAT VE ÇERÇİOĞLU İNCELEMEYE ALDI

Etkinliklerle ilgili duydukları rahatsızlığı Aydın Valisi Yakup Canbolat ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na bildirdiklerini söyleyen Ülken; “Mutlaka başka bir ilin gastronomisinin tanıtımı ile ilgili bir etkinlik, 4-5 ürün ve yemek ile senede en fazla 1-2 defayı geçmemek üzere ve çok iyi bir devlet denetimiyle yapılabilir. Ancak, bu süreklilik arz eder ve belirtilen şehre ait olmayan her türlü ürün çeşitliliğini içerirse, Aydın tüccarının temsilcileri olarak bu konuya şiddetle karşı çıkmak ve gerekli her türlü çalışmayı yapmak bizim asli vazifemizdir. Konu ile ilgili Aydın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızla gerekli görüşmelerimizi yaptık, talebimizi ilettik. Sayın Valimiz ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız da konuya hassasiyetle yaklaşıp, incelemeye aldılar” dedi.

Muhabir: KÜBRA DİLARA YERLİKAYA