Efeler Belediye Başkanı Atay’ın, “Okumak Aydınlanmaktır” sloganıyla başlattığı proje kapsamında bu güne kadar 12 mahalleye kazandırılan Kitap Kafelerin 13.sü, Kardeşköy Mahallesi’ndeki  belediye ait parkta hizmete açıldı. Açılışta konuşan Başkan Atay, Aralık ayında iki Kitap Kafe daha açacaklarını ve ayrıca kadınlar için yeni bir fabrika daha açmayı planladıklarını belirtti. 

“ÇOCUKLARA ÖĞRENECEKLERİ BİR ORTAM SAĞLIYORUZ”

İncirliova’da hayvanların sıcak bir yuvası olacak İncirliova’da hayvanların sıcak bir yuvası olacak

Efeler Belediyesi Kent Orkestrası’nın verdiği konserin renk kattığı, kadın dernekleri, esnaf odaları, sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bazı muhtarların katıldığı açılışta konuşan Efeler Belediye Başkanı Atay, “Artık çocuklar eve gitmeden önce buraya uğrayıp, bütün ödevlerini bitirecekler. Onlara ikram ettiklerimizle birlikte mutlu bir ortamda bulunmaları için bunları sizlere armağan etmek istiyoruz. Kitap Kafeler çok önemlidir. Biz çocukların bilgiye ulaşmasına katkı yapmak, onlara böyle iyi bir ortam sağlamak istiyoruz. Burada bunu gerçekleştiriyoruz. Çocuk bilgiye ulaşabilmeli, sorgulayabilmeli, çocuk öğrenmek isteyen bir varlıktır. Çocuklara öğrenecekleri bir ortam sağlıyoruz. Çünkü çocuklarımız geleceğimiz, geleceğimiz olan bu çocuklarımızın bu ülkeyi iyi yönetmelerini istiyorsak bilgili olmalarını sağlamak zorundayız. Bu Kitap Kafeler bilgi ışığının ışıldadığı yerler olarak yapılmaktadır” dedi. 

IMG_9734

“KADINLAR YANIMDA OLDUĞU SÜRECE BENİ KİMSE DURDURAMAZ”

Çocukların her ihtiyacını annelerin bildiğini belirterek, ülkeyi ve Efeler’i kadınlarla güzelleştireceğini vurgulayan Atay, “Çok mutluyum. Kadın arkadaşlarımızın çok yoğun olması, daha fazla olması bizi daha da mutlu ediyor. Bu nedenle çok mutluyum. Yapılan bu eğitim hizmetlerinin en çok dokunanı en çok anlaya bileninin kadınlar olduğuna inanıyorum. Çünkü kadınlar çocukları okuldan geldiği zaman isteklerinin bilen kişilerdir. Beni hiçbir zaman yalnız bırakmayan Efeler Halkına ve Kadın derneklerimize çok teşekkür ediyorum. Bütün kadınlar yanımda olduğu sürece beni kimse durduramaz. Çünkü siz varsınız, sizinle birlikte bu ülkeyi güzelleştireceğiz Efeler’i güzelleştireceğiz” ifadelerini kullandı.  

İKİ KİTAP KAFE DAHA YOLDA 

Seçilmeden önce verdiği proje sözlerini yerine getirmek için çalıştığını ifade eden Atay, “Ne söz verdiysem yapmak için büyük çaba harcıyorum. Gelecek hafta bir parkı açacağız. Daha sonra Kuvayi Milli Müzesi’ni açacağız. Aralık ayında iki Kitap Kafe birden açacağız ve Aralık ayının sonunda da bir tesisimizi daha açacağız. Bu Kitap Kafeyi kadınlarımız ve çocuklarımız sahip çıksınlar çocuklarımızın bilgilenmesi için buna da çok ihtiyacımız var. Kitap Kafeler’in seçim bitene kadar 19’a ulaşacağına inanıyorum” ifadeleriyle konuşmasını noktaladı. 

IMG_9787

“13. KİTAP KAFE MAHALLE’MİZE HAYIRLI OLSUN” 

Açılışta konuşan Kardeşköy Mahallesi Muhtarı Yusuf Alhan, “Efelerimiz, marka kent yapan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ı, mahallemize yapmış olduğu 13. Kitap Kafe’yi hizmete açmak için buradayız. Bu güzel hizmetlerinden dolayı Başkanım ve ekibine teşekkür ediyorum. 13. Kitap Kafe Mahallemize hayırlı olsun” dedi.

“EFELER BELEDİYESİ’NİN KÜLTÜRE VERDİĞİ KATKILARI İZLİYORUM” 

13. Kitap Kafe açılış konuğu olan Şair ve Yazar Ahmet Günbaş ise yaptığı konuşmada, kitabın insanileşme için önemini vurgulayarak, “Kardeşköy çok hoşuma gitti. Burası bir kardeşlik buluşması, biz bunu tatlı Kitap Kafe ile yapıyoruz. Efeler Belediyesi’nin sanata, kültüre verdiği katkıları izliyorum. O ışığı görüyorum. Efeler Belediyesi halkla birlikte halk için önemli işler yapıyor. Bu bir insana yatırım. Kitap insanileşme için gereklidir. Kitapsız halkları karanlık kaplar. Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü vardır, “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür” kültür temelimizi genişletmemiz yükseltmemiz gerekir. Daha ileriye gitmemiz gerekir. Bunun gibi insani yatırımlarının devamını dilerim” diyerek konuşmasını tamamladı.

Açılış konuşmalarının ardından açılış kurdelesi kesildi. Açılış konuğu Yazar ve Şair Ahmet Günbaş imza töreni gerçekleştirdi. İlk imzayı Başkan Atay ve eşi Güneş Atay’ın kitaplarına atan Günbaş’a plaket takdim edildi.

IMG_9790

KADINLARA FABRİKA MÜJDESİ

Kadınların yoğun ilgisiyle yapılan açılış sonunda köylü kadınların sorunlarını dinleyen Başkan Atay, yeni bir fabrika müjdesi daha verdi. Köylü bir kadının ürünlerini ucuza satmak zorunda kaldıkları ve para kazanamadıkları yönündeki sözleri üzerine konuşan Atay, “Siz üretin biz alırız, yeter ki kadınlarımız üretsin. Şimdi yeni bir fabrika daha açacağız” dedi. (DİLARA YERLİKAYA)

IMG_9788