Aydın’da üçüncü dönemini yaşayan tek AK Partili belediye başkanı olan Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, önümüzdeki 5 yıllık dönemde hayata geçirmeyi amaçladığı projeleri Yeni Kıroba'ya anlattı.

Açıklamalarına yerel seçim sonuçlarını değerlendirerek başlayan Mehmet Erol Buharkent’te seçimi kazanacakları konusunda tereddüt yaşamadıklarını belirterek “Seçim sonuçlarını analiz ettiğimizde tesir eden en önemli unsurun sandığa gitmeyen AK Partili seçmenler olduğunu görüyoruz. İlçemizde 600’e yakın seçmen sandığa gitmedi. Bu koşullarda seçim kazanmak önemliydi. Vatandaşın tercihi başımızın tacıdır. Hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Aydın’da kurban satış yerleri denetlendi Aydın’da kurban satış yerleri denetlendi

Whatsapp Image 2024 05 24 At 17.00.44

PAZAR YERİ VE KENT MEYDANI PROJESİ

Başkan Erol üçüncü döneminde Buharkent’i geliştirmeye ve dönüştürmeye devam edeceklerini dile getirerek “Önümüzdeki 5 yılık süreçte en önemli projelerimizden biri inşaatı devam eden pazar yeri projemiz. Yılsonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz. Pazar yerinden boşalan alana da kent meydanı yapacağız. Doğalgaz çalışmamızla ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi’nde karar alındı. Hızlı bir şekilde başlayacak. Enerji nakil hattının döşenmesi acil müdahale alanının tesisinin ardından bu yıl içinde doğalgaz almaya başlayan yerler olacak ama asıl yatırım 2025 yılında yapılacak. 35 dönüm üzerinde yaptığımız millet bahçesinin devamı için Çağlayan Deresi kenarında 100 dekar daha alanı millet bahçesi olarak düzenleyeceğiz. Yeşil bir kuşak oluşturacağız” şeklinde konuştu.

Whatsapp Image 2024 05 24 At 17.01.02 (1)

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’NDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Başkanlık döneminin en büyük projelerinden olan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki son durumu da aktaran Erol “Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni fabrikaların inşaatı devam ediyor. Buraya yaptığımız yatırım kamulaştırmalar ve alt yapı çalışmaları dahil edildiğinde 100 milyar liranın üzerinde. Tavuk işleme tesisi birkaç ay sonra üretime başlayacak. Türkiye’nin en büyük peynir fabrikasının kurulumu devam ediyor. Arıtma tesisi için bakanlıktan kredi aldık. Fizibilitesi bitti. İhale süreci olacak. Tarımsal yatırımlarımız çerçevesinde 2 bin dönüm arazi de daha kapalı sulama sistemine geçeceğiz. TOKİ inşaatları kapsamında 268 konut yapılıyor. İnşaat hızlı bir şekilde ilerliyor. Meslek yüksek okulumuzda 500’e yakın kayıtlı öğrencimiz var. Bu sene kozmetik bölümü de açıyoruz” ifadelerini kullandı.

JEOTERMAL TARTIŞMASI

Başkan Erol Buharkent ve Kuyucak bölgesinde bitmek bilmeyen jeotermal tartışmalarına da değindi. Erol konuya ilişkin olarak “Başka yöreleri bilmem ama bizim ilçemizde bulunan üç tane jeotermal tesis çıkan akışkanları reenjekte etme kuralını uyguluyorlar. Zararlı atıklar doğaya bırakılmıyor. Zaten bunu yapmazlarsa rezervler biter. İlçemizde görülen buhar soğutma suyunun buharı. Burası taze incirin başkenti. Ağaçlara baktığınızda hiçbir hasar görülmüyor. Çevreciler gelip baksınlar. Hatta beraber bakalım. Gerekli tedbirler alındıktan sonra bu kaynak kullanılmalı. Türkiye kendi doğal kaynaklarını devreye aldığında provoke ediliyor” diye konuştu. 

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR