Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'la ilgili olarak "hak ihlali" kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması sonrasında yaşanan yüksek yargı krizi siyaset arenasını da hareketlendirdi. CHP ve İYİ Parti’nden AYM üyelerine destek mesajları verilirken, Cumhur İttifakı kanadında ise konuyla ilgili fikir ayrılıkları kamuoyuna yansıdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuyla ilgili olarak "Biz tartışmada taraf değil hakem konumundayız" diyerek krizi yumuşatmaya yönelik bir açıklamada bulundu.

YATGITAY ÜYELERİNE SAHİP ÇIKTI

Vatan Partisi Aydın İl Başkanı ve Merkez Hukuk Bürosu Üyesi Avukat Zühre Genişel, konuya ilişkin Yeni Kıroba Gazetesi’ne yaptığı açıklamada Yargıtay üyelerine sahip çıktı. Yargıtay’ın yaptığı açıklama ve suç duyurusunun gerçekleştiği koşullara dikkat çeken Genişel “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlığını, egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve yurtta barışı konusunda zaaf yaşadığı bir sürecin içindeyiz. Bu süreçte AYM’nin siyasi bir tavır aldığı ve zaaf gösteren tutumlar içinde olduğu açıktır” dedi.

HDP DAVASI ÜZERİNDEN AYM’Yİ ELEŞTİRDİ

AYM’yi HDP’nin kapatılması davası üzerinden eleştiren Zühre Genişel “Yıllardır HDP’nin kapatılması dosyasını karara bağlamayan, HDP’yi kapatmayan ve buna yönelik eleştirilere de iş yoğunluğu şeklinde açıklama yapan AYM Can Atalay dosyasını bir kaç hafta içinde karara bağlayıp mahkemelerin yerine kendini koyabilmekte. İş yoğunluğu Can Atalay dosyasında geçerli olmuyor. Maalesef AYM’nin bu ikili tutumu eleştiri konusu da yapılmıyor. AYM’nin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin hazine yardımı almasını engelleyecek tedbirini de kaldırarak HDP’ye seçim yardımı verilmesini sağladığını da hatırlamamız gerekiyor. Bu tavrın da tekrar hatırlanması bugün yaşananları anlamada faydalı olacaktır” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti’li Karakaş: “AK Parti ve MHP de seçime ayrı girmeli” İYİ Parti’li Karakaş: “AK Parti ve MHP de seçime ayrı girmeli”

“YARGITAY ANAYASAYI KORUMAYA ÇALIŞIYOR”

AYM’nin anayasada Yargıtay’ın üzerindeki bir itiraz mercii olarak tesis edilmediğini hatırlatan Zühre Genişel “AYM mahkeme kararlarını ortadan kaldıracak bir süper temyiz mercii değildir. AYM Anayasa’yı uygulamakla görevli olan mahkemedir. Anayasa’nın uygulanmasını engelleyecek kararlar alamaz. Anayasa’nın 14. Maddesini uygulanamaz hale getiremez. AYM’nin bu kararı fiilen Anayasa’nın 14. Maddesini uygulanamaz hale getiremeye çalışmaktadır ki bunun hiç bir şekilde kabulü mümkün değildir. AYM aldığı ya da alamadığı kararlar kendisini yasa koyucu yerine de koyamaz. TBMM’nin yasama yetkisini AYM’nin hak ihlali denetimi yolu ile Anayasa’ya aykırı olarak yorumlayıp hukuk yaratmaya çalışması hukuk güvenliğine ve yargının bütünselliğine de gölge düşürmektedir. Yargıtay’ın tavrı Anayasa’yı korumaya ve uygulamaya çalışmaktır. Hukukun işlemediği, yargı kararlarının uygulanamaz hale getirildiği noktada Anayasa ve hukuku korumaya çalışan bir isyan niteliğindedir” sözleriyle Yargıtay üyelerine sahip çıktı. (FİLİZ ÖZDEMİR)