Toprak Mahsulleri Ofisi Haziran ayı başında TARİŞ aracılığıyla buğday alımına başladı ancak fiyat alım başladıktan sonra açıklandı. Üreticinin 13 lira civarında beklediği buğday fiyatı 9 lira 59 kuruş olarak açıklandı.

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, açıklanan fiyatın maliyeti bile karşılamadığına dikkat çekerek, önümüzdeki yıl buğday ekim alanlarının daralacağını öngördü.

Aydınlı çiftçilere arıların korunması için önemli uyarı Aydınlı çiftçilere arıların korunması için önemli uyarı

Konuyla ilgili olarak Yeni Kıroba'ya açıklamalarda bulunan Kendirlioğlu “Geçen sene buğdayın fiyatı 8 lira 25 kuruştu. Kilo başına 1 lira desteklemeyle birlikte 9 lira 25 kuruş olmuştu. Bu sene ise 9 lira 50 kuruş olarak açıklandı. Destekleme 1 lira 75 kuruş oldu ancak desteklemenin ne zaman ödeneceği belirtilmedi. Genelllikle hasattan bir yıl sonra ödeniyor. Bu şartlar altında çiftçi maliyetini bile karşılayamadı” dedi.

“ÜRETİM ALANLARI DARALACAK”

Aydın’da takriben 200 bin dönüm civarında ekim alanından yaklaşık 100 bin ton buğday hasadı yapıldığını belirten Kendirlioğlu “Buğday çok stratejik bir ürün. Üretici maliyetini bile karşılayamazken üretimi sürdürmesi mümkün değil. Bu şartlar altında önümüzdeki yıl buğday yerine alternatif ürünler tercih edilecek. Böylesine kritik bir ürünün üreticisini kürtürmemek gerekiyordu. Bu şekilde tarımın dengeleri bozulur ve daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir” sözleriyle olası risklere dikkat çekti. 

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR