31 Mart yerel seçimleri Van’da krize neden oldu. Sandıktan DEM Parti adayı Abdullah Zeydan birinci çıktı ancak Zeydan’ın terör örgütü propagandası yapma suçundan sabıkalı olduğu gerekçesiyle İl Seçim Kurulu tarafından mazbata sandıktan ikinci çıkan AK Partili Abdullah Arvas’a verilmişti. Kararın ardından Van’da binlerce kişi sokaklara dökülerek şiddetli gösteriler yaptı. Olaya el koyan Yüksek Seçim Kurulu mazbatanın DEM Parti adayı Abdullah Zeydan’a verilmesini kararlaştırdı. YSK’nın kararı Vatan Partisi’nin sert tepkisine neden oldu.

“ANAYASA TERÖRİSTLERİN AYAĞINA SERİLDİ”

Vatan Partisi Aydın İl Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Odabaşı, YSK’nın anayasayı ve yasaları çiğnediğini savunarak “Anayasa Mahkemesi’nden sonra ikinci bir yüksek yargı kurumu terör tehdidine teslim olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve hukuku teröristlerin ayaklarının altına serilmiştir” dedi. Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesinin anayasaya aykırı olduğunu iddia eden Odabaşı “Abdullah Zeydan’ın memnu hakların iadesi yoluyla seçilme hakkı kazanması da mümkün değildir. Çünkü Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Abdullah Zeydan hakkındaki memnu hakları iade kararını iki yıl önce kaldırmıştır” dedi. Odabaşı partisinin YKS’ya dilekçe sunarak kararın incelenmesini isteyeceğini belirtti.

“DEVLET ZAAF İÇİNDE”

Ali Rıza Odabaşı açıklamasında “Güneydoğu belediyelerimizin birçoğundan sonra Van Belediyesinin de terör güdümlü partiye ve terör hükümlüsüne teslim edilmesi, çok tehlikeli bir sürece girdiğimizi gösteriyor. Devlet organları Türkiye’nin bütünlüğünü koruma konusunda zaaf içindedir. Anayasa Mahkemesi, PKK terör örgütünün aletleri olan BDP ve DEM partilerini kapatmadı. Bu uygulamada AK Parti Hükümetinin de sorumluluğu vardır. CHP merkezli ABD güdümlü muhalefet ise, terör örgütünün aleti olan partiyi açıkça korumaktadır.

Anayasa Mahkemesi, PKK güdümlü Partiye son iki yılda toplam 1 Milyar 140 Milyon TL verilmesini sağlayan kararı aldı.TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, on gün önce Anayasanın değiştirilmesi konusunda uzlaşmaya vardıkları 64 maddeyi esas alan Yeni Anayasa sürecini yeniden gündeme getirerek, Türk kavramının vatandaşlık tanımından çıkartılması için işaret fişeğini yaktı. Sınır boylarında teröre karşı kanla ve canla mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri, kuzeyden, kendi topraklarımızdan, PKK güdümlü belediyeler eliyle kuşatılmışdı” dedi.

“İÇ CEPHE SAĞLAM TUTULMALI”

Kuyucak’ı sarsan istifa Kuyucak’ı sarsan istifa

Odabaşı açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı: “Bu koşullarda büyüyen devlet zaafı, hükümet otoritesinin zayıflaması, yıkıcı muhalefetin ve terör örgütünün azgınlaşması, Türkiye olarak ve Türküyle Kürdüyle millet olarak, ilerde çok ağır bedeller ödememize neden olacaktır. Milletimiz, millî devletimiz, ordumuz ve polisimiz, ağırlaşan tehditlerle karşı karşıyadır.İç cephenin sağlam tutulması belirleyicidir. Vatan Partisi olarak, Millî Devletimizi zaaflardan arındırmak ve üreticilere dayanan güçlü bir millî hükümet kurmak amacıyla milletimizin bütün güçlerini birleştirmek için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getireceğiz. İç cepheyi sağlam tutmak, Güçlü Devleti ve Güçlü Hükümeti kurmak, yakıcı görevdir.”

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR