Borusan Grup Üst Yöneticisi (CEO) Erkan Kafadar, 2024'te de yatırım fırsatlarını değerlendireceklerini belirterek, "Gemlik'te kurulu Borçelik tesisimizin kapasitesi arttırılarak 500 bin tonluk ağırlıklı otomotive yönelik yeni bir kaplama tesisi yatırımı planlıyoruz. Boru işimizde ABD ve Avrupa yatırımları ile büyüme gibi başlıklar bulunuyor. Enerji portföyümüzü Saros hibrit, 94 megavatlık Saros GES, Balabanlı, Pelit ile toplamda 120 megavat büyütüyoruz, yeni güneş ve rüzgar santrali yatırım seçeneklerini değerlendiriyoruz. Elektrikli şarj istasyon ağları yatırımlarımıza devam edeceğiz." dedi.

Kafadar, "İş Dünyası Söyleşileri" kapsamında AA'ya yaptığı açıklamada, 2024'te sıkı para politikasının birikmiş gecikmeli etkilerinin küresel ekonomik aktivitede yavaşlama olarak kendini göstereceğini düşündüklerini ifade ederek, birçok gelişmiş ekonominin durgunluk yaşaması veya "yumuşak iniş" yapması baz senaryosunu oluşturmakla beraber küresel çapta derin bir resesyonun beklentilerinde yer teşkil etmediğini söyledi.

Ekonomi için en büyük kırılganlıkların başında jeopolitik risklerin geldiğini vurgulayan Kafadar, bölgesel ve küresel krizlerin; belirsizliklerin halihazırda yüksek olduğu süreçte özellikle enerji fiyatları üzerinden olumsuz etkiler doğurabildiğini, gelişmiş ülkelerde görülen son 20 yılın en yüksek faiz seviyelerinin hem küresel ekonomi hem de Türkiye ekonomisi için önemli bir kırılganlık yarattığını, önceki dönemlerin aksine global ölçekteki yüksek faiz ortamının uzun bir müddet sürecek olmasının ise kırılganlığı daha da pekiştirdiğini ifade etti.

2023'ün, ekonomik aktivitenin sene başındaki beklentilere kıyasla oldukça güçlü seyrettiği bir yıl olduğunu belirten Kafadar, "Ancak yüksek enflasyonun eşlik ettiği yüksek büyüme performansı birtakım makroekonomik dengesizliklerin de oluşmasına sebep oldu. Bu dengesizliklerin başında da enflasyon geliyor. Yeni ekonomi yönetiminin aldığı kararlar neticesinde enflasyonun düşüş trendine girdiğini aylık enflasyon gerçekleşmelerinden görebiliyoruz. Aynı zamanda ekonomik aktivitede de dengelenme 2023'ün son çeyreği itibarıyla başlamış durumda. Buradan hareketle 2024'te bu dengelemenin artarak devam etmesini bekliyoruz. Alınan kararların özellikle yılın ikinci yarısında meyvelerini vermesiyle enflasyonda da belirgin iyileşme beklentimiz mevcut." şeklinde konuştu.

Yeni ekonomi yönetiminin aldığı kararların yatırımcı güveninin artırılması noktasında pozitif etkiye sahip olduğunu dile getiren Kafadar, Türkiye'nin brüt rezervlerinin rekor kırması ve risk göstergelerinde son dönemdeki yaşanan iyileşmenin de bunu teyit ettiğini söyledi.

Kafadar, "Dengelenme sürecinin başarıya ulaşmasının ardından Türkiye ekonomisinin uzun dönemli büyük kazanımlar sağlayacağını düşünüyoruz." dedi.

"Saros, Türkiye'nin en büyük RES-GES hibrit tesisi olacak"
Erkan Kafadar, Borusan olarak 11 ülkede 14 bin 500 Borusanlı ile faaliyet gösterdiklerini aktararak, "2023'te güçlü bir büyüme elde ettik ve yılı 7,5 milyar dolar ciro ile kapatıyoruz. Bu da 6,4 milyar dolar ciro ile kapattığımız 2022'ye göre dolar bazında yüzde 19 büyüme anlamına geliyor. Büyüme ve karımızın büyük bölümü işlerimizi iyi yönetmemizden geliyor. 2024'te de odağımız fırsatları ve riskleri iyi yöneterek bizi ileriye taşıyacak hacimsel büyümeyi ve sürdürülebilir kar artışını sağlayabilmek." dedi.

Şubat ayında 872,4 milyon lira Sosyal ve Ekonomik Destek ödemesi yapıldı Şubat ayında 872,4 milyon lira Sosyal ve Ekonomik Destek ödemesi yapıldı

2023'ün en önemli adımlarından birinin enerji işinde elektrikli şarj istasyonları kurma odağıyla Petrol Ofisi ile yaptıkları anlaşma olduğunu belirten Kafadar, şöyle devam etti:

"Bununla birlikte Saros RES tesisimizi hibrit tesis haline getirerek 94 megavatlık GES yatırım sürecine başladık. Böylece Saros, Türkiye'nin en büyük RES-GES hibrit tesisi olacak. Boru işimizde 2023'te ABD'deki Berg Pipe'ı 162 milyon dolara satın aldık. Ayrıca, boru şirketimiz içerisinde, ortağımız Salzgitter Mannesmann GmbH'nin yüzde 23'lük hissesini de satın alarak payımızı yüzde 100'e çıkardık.

Belirlediğimiz yol haritasında en büyük gayemiz 200 yıllık bir grup olma hedefimize ulaşmak. 80 yıllık köklü kurum kültürümüzle geçmişten ve bugünden aldığımız ilhamla bu hedefe doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Bu amaçla hayata geçirdiğimiz 2023'ün en önemli projelerinden biri, kurum kültürümüzü yeniden ele almak oldu. 'BorusanX' adını verdiğimiz kültürel dönüşüm yolculuğumuz tüm grup çalışma arkadaşlarımızın katılımıyla tasarlandı ve adım adım bunu hayata geçiriyoruz."

Kaynak: AA