Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinesinde ‘Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi’ 2021 yılından bu yana 81 ilimizde uygulanıyor. Proje kapsamında 900 Rakım ve üzeri Alanlarda Geççi Domates Üretiminin Yaygınlaştırılması amacıyla Aydın’da da sürdürülmektedir. Bu nedenle Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Bozdoğan ilçesinde üreticilere 30 bin domates fidesi dağıtıldı.

Alman liman şirketi, Türkiye pazarıyla yakından ilgileniyor Alman liman şirketi, Türkiye pazarıyla yakından ilgileniyor

AYDIN’DA 6 TAKE PROJESİ HAYATA GEÇTİ

Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Altıntaş’ın dağıtım töreninde yaptığı konuşmada “Tarım ve Orman Bakanlığımızca Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi, 2021 yılından bu yana 81 ilimizde uygulanmaktadır. Bu yıl, bir tarım kenti olarak Aydınımızın gücüne güç katmak, tarımsal üretimini daha ileriye taşımak gayesiyle, yüzde 75’i Bakanlığımız, yüzde 25’i çiftçi katkısıyla karşılanan, toplam bütçesi, 5 milyon 384 bin TL olan 6 TAKE projesini hayata geçirdik” dedi.

ÜRETİCİYE DESTEKLERİMİZ DEVAM EDECEK

Her zaman çitçinin yanında olduklarını dile getiren Altıntaş sözlerini şöyle sürdürdü; “21 bin 250 adet incir fidanı, 5 bin 900 adet kestane fidanı, 275 bin 000 adet Geççi Domates Fidesi, 12 bin adet turşuluk biber fidesi, bin 500 dekar için yağlık ayçiçeği tohumu, 2 bin dekar alan için sorgum sudan otu melezi tohumu dağıtımını içeren bu 6 proje ile toplamda 11 ilçemizde bin 60 üreticimize sertifikalı fide/fidan ve tohum dağıtımı gerçekleştirmiş olacağız. Geçtiğimiz günlerde 12 bin adet turşuluk biber fidesi dağıtımı gerçekleştirdiğimiz Bozdoğan ilçemizde bugün, 30 bin adet geççi domates fidesini, üreticilerimizle buluşturacağız.  Dağıtacağımız fidelerin, kıymetli üreticilerimizin ellerinde değerine değer katarak ilçemiz tarımsal üretimimize katkıya dönüşeceğine yürekten inanıyorum. Üreticilerimize bol bereketli bir sezon diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Muhabir: FİLİZ ÖZDEMİR