Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Aydın’ın köklü geçmişiyle bilinen Ayakkabıcılar Arastası durgun zamanlar geçiriyor. İşyerlerinin önünde çay içerek, komşularıyla sohbet ederek müşteri bekleyen esnaf, eski bayramları arıyor. 

Whatsapp Image 2024 06 13 At 17.32.55

Kamyonun çarptığı bisikletteki çocuk öldü Kamyonun çarptığı bisikletteki çocuk öldü

“HER GEÇEN YIL, ÖNCEKİ YILI ARATIYOR”  

Çarşı esnaflarından Erkan İdin, Yeni Kıroba’ya yaptığı açıklamada, “Burası asırlık bir çarşı. Ben ayakkabıcılıkla uğraşıyorum. Eskiden burada insanlar kalabalıktan dolayı omuz omza gezerdi. Şimdiki sakinliği görüyorsunuz. Eski bayramları arıyoruz. Her geçen yıl öbür yılı aratıyor. Allah yar ve yardımcımız olsun. Sıcak hava var ama serinlikte de insanlar alışveriş yapmıyor. Her şeyin fiyatı arttı. Soran oluyor ama almıyor çoğu. Aylığımı alınca geleceğim deyip gidiyor” dedi. 

Mevcut ekonomik koşullarda insanların bayramlık giyim kuşama bütçe ayıramadığına dikkati çeken İdin, “Şurada 15 – 20 bin lira kira ödüyoruz. Kiralarımızı zor çıkarıyoruz. Para kazanmayı geçtik, ayakta durma mücadelesi” ifadelerini kullandı. 

Whatsapp Image 2024 06 13 At 17.32.56

“KARTA TAKSİT YAPSAK KOMİSYON YÜKSEK”

Çarşıda çocuk giyim işiyle uğraşan Salih Yoğurtçu ise “Kredi kartlarına tek çekimden dolayı da insanlar zorlanıyor. Düşünüyor. Banka faizleri yükseldi. Hem bizi hem müşteriyi etkiliyor. Kredi kartına taksit yapsak da komisyon oranı çok yüksek. Müşteri bunu kabul etmiyor. Biz de zarar ediyoruz. Bayram önünde emekli maaşları yatmadı. 3 bin lira ikramiye yattı. İnsanlar nasıl alışveriş yapsın? Kurban masrafı da olanlar bayram alışverişini ikinci plana atıyor. İnsanlar eskiden torununa, çocuğuna alıyordu. Şimdi öyle bir şey yok maalesef” değerlendirmesinde bulundu. 

Muhabir: KIVANÇ UĞUR