CHP 38. Olağan Kurultayı’nın ardından partinin 8. Genel Başkanı Özgür Özel olurken, yerel seçimler öncesinde yaşanan değişiklik, il ve ilçelerdeki belediye başkan adaylarının belirlenmesi sürecindeki izlenecek yol haritasının sorgulanmasına da yol açtı. Aydın’daysa Özlem Çerçioğlu’nun yeniden Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olup olmayacağıyla birlikte CHP’den istifa eden ancak CHP Genel Başkanı’nın Özgür Özel olmasının ardından partiye geri dönebileceği konuşulan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın yeniden CHP’nin adayı olup olmayacağı siyasi kulislerde merak konusu oldu.

ÇERÇİOĞLU ADAYLIĞA YAKIN, ATAY CHP’YE DÖNECEK Mİ?

AK Parti’li Ege, meclis üyeliğine talip AK Parti’li Ege, meclis üyeliğine talip

Özgür Özel’in 3 Kasım’da daha önce Kemal Kılıçdaroğlu’nun Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak açıkladığı Özlem Çerçioğlu’nun adaylığıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ben 4’ünde genel başkan seçileceğim. Belediye başkan adaylarınıysa 5’inde seçilecek Parti Meclisi belirleyecek. Ekrem Bey, Mansur Bey, Aydın’ın Topuklu Efesi gibi başarılı adayların PM’ye teklif edilmesini isterim. PM’de onları onaylar zaten” dediği bilinirken, CHP’den istifa eden Efeler Belediye Başkanı Mehmet Atay’ın durumu konuşulan konuların başında geliyor. Özel’in seçim zaferinin ardından partiye geri döneceği yönünde yakın çevresinin bazı söylemlerde bulunduğu öğrenilen Atay’ın, siyasi kulislerde yeniden CHP’nin adayı olarak gösterilebileceği üzerinde duruluyor.

Öte yandan Aydın’dan Parti Meclisi’ne (PM) CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül ile birlikte birkaç ismin daha girebileceği öngörülürken, il ve ilçelerde belediye başkan adaylarının kimler olacağına yeni belirlenecek olan PM karar verecek. (MURAT TAN)