Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Nazilli Örgütü’ndeki ayrışma 2019 yerel seçimleri öncesi Millet İttifakı kapsamında Nazilli’nin İYİ Parti’ye verilmesiyle başladı. Duruma tepki gösteren başta dönemin belediye başkan aday adayı Cavit Yenipazarlı olmak üzere CHP Nazilli İlçe yönetiminde olan birçok kişi partiden istifa etti veya köşesine çekildi.

CHP Nazilli Örgütü’nde bir kriz de geçen temmuz ayında yapılan delege seçimlerinde yaşandı. Değişim savunucusu Erhan Algan ve Hakan İsen, delege seçimleri sırasında Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından seçimlere müdahale edildiği gerekçesiyle seçimden çekildi. Delege seçimlerini kazanan Erkan Acahan ise seçildikten birkaç gün sonra adaylıktan çekildiğini ve kongrede Naim Atmaca’yı destekleyeceğini açıkladı. Erkan Acahan’ın çekilmesine oluşturduğu yönetim kurulu listesine CHP Aydın İl Başkanlığı tarafından müdahale edilmesinin sebep olduğu iddia edildi.

BİRLİKTELİK ÇAĞRISI YAPTI

CHP Nazilli İlçe Başkanı Naim Atmaca gerek 2019 yerel seçimleri öncesi gerekse delege seçimlerinde yaşananlar nedeniyle partiden uzaklaşan tüm küskünlere çağrıda bulundu. Delege seçimlerinde ve kongrelerde demokrasi şöleni yaşandığını belirten Atmaca “Ben başkan seçildikten sonra küskünlükleri bitireceğimin sözünü vermiştim. Kongreden hemen sonra Erhan Algan’la ve Erkan Acahan’la bizzat görüştüm. Önümüzdeki yerel seçimlerde birlikte çalışmamız gerektiği konusunda hemfikiriz. Buradan tüm küskünlere de çağrı yapıyorum. CHP bizim baba ocağımız, ulu çınarımızdır. Önümüzdeki kritik yerel seçimlerde Nazilli’yi kazanmak için parti çatısı altında birleşme çağrısı yapıyorum” dedi. Naim Atmaca kendisinden önceki ilçe başkanı Serdar Alptekin’in ise parti üyeliğinin devam etmekle birlikte siyaset arenasından çekildiğini söyledi.

“ÖZEL’İN KAZANMASI AYRIŞMAYA YOL AÇMADI”

CHP Söke’de ‘Ahmet Karakaş’ da başkanlığa talip CHP Söke’de ‘Ahmet Karakaş’ da başkanlığa talip

Başkan Atmaca, Özgür Özel’in genel başkan olmasından sonra parti içinde ikilik yaşanmadığını, Kılıçdaroğlu döneminde değişime karşı olanların yeni genel başkan Özgür Özel’e de sahip çıktıklarını belirterek “Genel merkezimizde genç ve dinamik bir ekip oluştu. Kritik yerel seçimler öncesi adaylarımızı belirleyip hep birlikte çalışacağız” şeklinde konuştu. (FİLİZ ÖZDEMİR)