Televizyon yapımcısı Armağan Çağlayan’ın konuğu olan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve MYK Üyesi Eren Erdem, CHP’de ön seçimin kendisinin de karşı çıktığı tüzük kurultayı sonucunda CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Aydın Milletvekili Tezcan sayesinde kaldırıldığını söyledi. Erdem’in açıklamalarıyla ilgili olarak değişim çağrıları nedeniyle parti içi bazı tepkilerin odağında olan Tezcan’dan herhangi bir cevap gelmedi. 

“TEZCAN’IN YAPTIĞI BİR ÇALIŞMAYDI” 

CHP’de en son yapılan genel seçimlerde de tartışma konusu olan ön seçim yapılmamasıyla ilgili konuşan Erdem şu ifadeleri kullandı; “CHP’de ön seçim yok. O kaldırıldı maalesef. Hatta benim muhalefet ettiğim bir kurultayda kaldırıldı. Biz milletvekiliyken tüzük kurultayında ön seçim kaldırılmasın diye 47 milletvekili imza topladık. Sayın Bülent Tezcan’ın gayretleriyle o madde kaldırıldı. Oraya şöyle bir şey eklendi; Denildi ki ittifak yapılması halinde milletvekili adayları merkez yoklamasıyla belirlenir diye bir madde ekletti. O maddeyi de şöyle eklettirdi ki maalesef bizim çok sevdiğimiz ismini vermeyeceğim bir il başkanımız kürsüye çıktı ve ‘Biz kürtler kardeşim seçim kazanmak istiyoruz’ dedi. Bizim de böyle bir hassasiyetimiz var yani işte kürt olmak, dışlanmış, ötekileştirilmiş bir kimliğe mensup olmak. Biz hiç onun önergesine bakmadık, okumadık da. Oy birliğiyle oy verdik yani. Çünkü yani ilk defa bir şey istedi çıkıp kürsüde. Sonra önergeye bir baktık ki ittifak yapılması halinde milletvekili adayları yoklamayla belirlenir. Bu tabi Sayın Tezcan’ın yaptığı bir çalışmaydı ve kalktı ön seçim. Biz geri getiriyoruz şu anda.”  

AK Parti'li Ökten’den vefa örneği AK Parti'li Ökten’den vefa örneği

CHP’Lİ TEZCAN 5 DÖNEMDİR MİLLETVEKİLİ 

Hatırlanacağı üzere 14 Mayıs’ta yapılan Genel Seçimler öncesinde CHP 8 kişilik aday belirleme komisyonunda CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan da yer almış ve kendi ismini Aydın’da listenin başına yazarak sıralamayı belirleyen isim olmuştu. CHP’li Tezcan’ın 2011 Haziran ayından bu yana 5 dönemdir Aydın’dan milletvekili seçildiği bilinirken, ilk dönemde yapılan ön seçim dışında atamayla gelmesine yönelik parti içindeki tepkiler de zaman zaman yüksek sesle dillendiriliyor. (MURAT TAN)