7 Haziran 2015’te yapılan genel seçimlerde Aydın’dan 4 vekil çıkaran CHP, 1 Kasım 2015 ve 24 Haziran 2018 tarihlerinde yapılan genel seçimlerde 3 vekilde kalmıştı. CHP, 14 Mayıs 2023 seçimlerinde 8 yıllık aranın ardından 4 vekil çıkarma başarısını yakaladı. Aydın’da birinci parti olan CHP’nin oy oranı yüzde 35,73 olarak kayıtlara geçti.

Seçimlerde yeniden aday gösterilen Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ile Aydın milletvekilleri Hüseyin Yıldız ve Süleyman Bülbül yeniden vekil seçilirken, dördüncü sıradan aday gösterilen Evrim Karakoz da parlamentoya girmeye hak kazandı.

“7 VEKİLDEN 4’ÜNÜ ALMIŞTIK”

Seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP İl Başkanı Hikmet Saatçı, 2015’te de bu görevde bulunduğunu anımsatarak, “O dönemde de partimizin başarısı için mücadele gerçekleştirdik. 7 Haziran ve 1 Kasım’da seçimler yapıldı. CHP örgütleriyle beraber sahada iyi bir çalışmayla Aydın’da 7 vekilden 4’ünü almıştık. 7 Haziran’da 4’üncü sıradan seçilen adayımız Fatih Atay’dı. Fakat 1 Kasım’da tekrarlanan seçimde yurtdışından gelen oylarla 4’üncü milletvekilliğini kaybetmiştik” dedi.

“2015’TEKİ BAŞARIYI TEKRARLADIK”

Bodrum'da halk plajlarında görev yapacak cankurtaranlara eğitim veriliyor Bodrum'da halk plajlarında görev yapacak cankurtaranlara eğitim veriliyor

7 Haziran 2015’teki başarının 14 Mayıs 2023’te tekrarlandığını belirten Saatçı, “İl Başkanımız Ali Çankır’ın milletvekili aday adaylığı istifası nedeniyle ayrıldığı bu göreve yeniden ben getirildim. Bu seçimlerde adaylarımızla, örgütlerimizle, partililerimizle beraber sahadaydık. İlçe başkanlarım, ilçe örgütlerim ve belediye başkanlarımla beraber sahadaydık. En az 5 milletvekili hedefledik. İddialıydık, beşi istiyorduk. Halk bize yine benim il başkanlığımda 4’üncü milletvekilliğini verdi. 2015 ve 2018’de 3’er vekil varken, 282 bin oyla 4 milletvekili çıkardık. Bundan memnunuz. Memnunuz derken yarı memnunuz. 5 çıkaramadığımız için biraz üzüntümüz var. Ama bundan sonra 5 – 6 olacaktır. Bunun ışığı görülmüştür. Halkıma, örgütüme, belediye başkanlarımıza, emeği geçen herkese teşekkür ederim” değerlendirmesinde bulundu.

“KILIÇDAROĞLU’NU CUMHURBAŞKANI YAPACAĞIZ”

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Aydın’dan Kılıçdaroğlu’na yüzde 56 oy çıktığını anımsatan Saatçı, “Bu oyu ikinci turda biraz daha artırabiliriz diye düşünüyorum. Seçimlere ittifak halinde gittik. Alınan tabloda, ittifak partilerinin elbette teveccühü olmuş. Oy verdiler Genel Başkanımıza. İkinci tur için çalışmalarımız devam edecek. Yüzde 56 olan oyu yüzde 60’lara çıkaracağız. Buna inanıyor ve güveniyorum. Bunu söylerken örgütüme, belediye başkanlarıma, partililerime, yurttaşlarıma güveniyorum. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu 13’üncü Cumhurbaşkanı yapacağız. Buna inanıyorum. Halkımız da inansın” ifadelerini kullandı.

Saatçı, ikinci turda seçmeni sandığa götürmek için gerekli gayreti göstereceklerini sözlerine ekledi. (KIVANÇ UĞUR)