Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği koordinatörlüğünde, 20 Oda ve Borsa, zeytinyağındaki ihracat yasağının kaldırılması talebiyle Ticaret Bakanlığı’na ortak bir bildiri yayımlamıştı. Bildiride, 1 Ağustos 2023 tarihinde yürürlüğe giren dökme ve varilli zeytinyağı ihracat yasağının 10 aydır devam etmesinin Türk zeytinyağı sektörünü olumsuz etkilediğine dikkat çekilmiş ve yasağın hemen kaldırılması talep edilmişti. Bu talep, Ticaret Bakanlığı tarafından kabul gördü. 

Ticaret Bakanlığı, sektörden gelen yoğun talepler üzerine yasağı esnetme kararı aldı ve Türk zeytinyağı ihracatçılarına 1 Kasım 2024 tarihine kadar 50 bin ton kota ile dökme ve varilli zeytinyağı ihracatına izin verdi. 

ÇONDUR: "YASAĞIN ESNETİLMESİ SEKTÖRÜ OLUMLU ETKİLEYECKTİR"

Türkiye, Avrupa'da hava sahası en yoğun 3. ülke oldu Türkiye, Avrupa'da hava sahası en yoğun 3. ülke oldu

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, Ticaret Bakanlığı'nın bu kararını olumlu karşıladıklarını belirtti. Çondur, “Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği'nin koordinatörlüğünde, 20 Oda ve Borsa temsilcileri olarak ortak bir bildiri yayımladık. 1 Ağustos 2023 tarihinde yürürlüğe giren dökme ve varilli zeytinyağı ihracat yasağının, sektörümüz üzerinde yarattığı olumsuz etkilere dikkat çektik ve bu yasağın kaldırılmasını talep ettik. Bakanlık nezdinde gerçekleştirilen yoğun temas ve görüşmeler sonucunda, Ticaret Bakanlığı’nın yasak kararını esnetmesi ve belirli bir kota tahsis etmesi zeytinyağı sektörünü olumlu etkileyecektir,” dedi. 

Çondur ayrıca, “Bu kararın hem üreticilerimiz hem de ihracatçılarımız için önemli bir fırsat sunduğuna inanıyoruz. İhracat kotasının verilmesi, stoklarımızda bulunan zeytinyağlarının değerlendirilmesi, zeytinyağı sektörünün sürdürülebilirliği ve ihracat potansiyelimizin artırılması adına kritik bir adımdır. Ortak çabalarımızın olumlu sonuçlanması hepimiz için sevindiricidir. Bu süreçte emeği geçen başta Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliğini ve tüm Oda ve Borsa temsilcilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sektörümüzün büyümesi ve ihracat kapasitemizin artırılması yönündeki çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz” dedi. 

"İHRACAT KOTASI TAMAMEN KALKMALI"

Çondur, Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen kotanın 1 Kasım 2024 tarihinden itibaren tamamen kaldırılmasını talep ettiklerini belirtti. İhraç kotasının tamamen kalkması gerektiğini, yasakların sona ermesi halinde zeytinyağı sektörünün 2024/2025 sezonunda tarihindeki en yüksek ihracat hedefine ulaşacağına inandıklarını ifade eden Çondur, sektör temsilcilerinin ihracat yasağının kaldırılması yönündeki taleplerine olumlu yanıt veren Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat’a ve Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya teşekkürlerini sundu. 

Muhabir: KÜBRA DİLARA YERLİKAYA